נאומו של ח"כ יואל חסון בנושא מרוצי סוסים, ביום זכויות בעלי החיים בכנסת


 

 

 

 
 

ערוץ הכנסת, 28.02.12

  

...אבל אני דווקא רוצה להעלות נושא שבעיני הוא בדיוק ההוכחה למה לא חייבים. ניסוי בבעלי-חיים זה דבר מאוד מורכב, עמוק, דיברנו על זה. אבל מדוע, ואני שומע את הממשלה, גברתי השרה, מבקשת לקדם את היוזמה הזאת היום, לאפשר הימורי סוסים במדינת ישראל. תחרות סוסים והימורים בסוסים במדינת ישראל. זה בעיני הדבר המובהק והברור של התעללות בבעל-חיים. אין שאלה בדבר הזה. מי שמכיר את זה מקרוב, מי שיודע מה שעובר על הסוסים בתחרויות האלה, לפני התחרויות ואחרי התחרויות; מי שיודע, הדרך שמתייחסים לסוסים האלה על מנת שהם יהיו מהירים יותר, טובים יותר, יעילים יותר ומנצחים יותר – עוברים התעללויות, הזנה מעוותת, דברים באמת נוראיים. ואני המום מזה שיש ממשלה במדינת ישראל – 64 שנים, עוד מעט, הסתדרנו בלי שיהיו במדינת ישראל מירוצי סוסים, יש מספיק מדינות שעושות את זה. עכשיו, מה זה בדיוק תורם? חסר פה שעשועים? זה שעשוע? זה הנאה, להתעלל בבעל-חיים בצורה כזאת?

 

אני קודם כול רוצה לחזק את עמותת "הכול חי", שהיא זו שמובילה ומנהיגה את המאבק בהתחלת הדבר הזה שנקרא מירוצי סוסים במדינת ישראל או של כל בעל-חיים אחר, שזה יכול גם להתפתח לשם. ואני גם החלטתי להניח הצעת חוק שתאסור – הנחתי אותה היום – הצעת חוק שתאסור מירוצי סוסים במדינת ישראל. אין בזה שום תועלת, אין בזה שום דבר שיכול לעשות אותנו חברה יותר טובה. באמת שאין. באמת שאין. ועוד היום גם חשבתי על זה: אתם יודעים, פעם, כדי לייצר שעשוע של הימורים, של כל הדברים האלה, באמת היה צריך לעשות את זה בשטח, מה שנקרא. היית צריך סוס. מה זה, פעם אפילו עשו הימורים על גלדיאטורים, בין בני-אדם שנלחמו אחד בשני, וכל אחד היה מהמר מי יישאר בחיים. הפסקנו עם זה, נכון?

 

אריה אלדד (האיחוד הלאומי): לא, יש פריימריס.

 

יואל חסון (קדימה): יפה מאוד. יפה לך. אתה תמיד שנון. אבל הפסקנו עם זה. אמיתי. עושים את זה במחשב, באנימציה, זה בסדר. אפשר לעשות על זה דיון מוסרי אחר, על תכנים אלימים במשחקי מחשב, בטלוויזיה, זה סיפור אחר. גם מירוצי סוסים אפשר יפה מאוד לעשות במחשב, אפשר יפה מאוד לעשות באינטרנט, אין צורך לקחת סוסים אמיתיים, להתעלל בהם ולעשות את הדבר הזה שבאמת – אתה דיברת, נסים זאב, על צער בעלי-חיים. אין יותר צער מזה לסוס, תאמין לי. אין יותר. נכון, סוס זו חיה שרוכבים עליה, היא רצה, זה בסדר גמור, אבל לא - - -

 

היו"ר גאלב מג'אדלה:תודה לאדוני.

 

יואל חסון (קדימה):סליחה, לא שמתי לב לזמן – אבל לא בדרך הזאת. לכן אני אומר: ביום הזה, קודם כול, אדוני, צריך להודות לכל העמותות והארגונים שפועלים לרווחת בעלי-החיים ועושים את כל מה שניתן. דבר נוסף, אני גם רוצה להודות, ואני חושב שזה מאות אלפי בתי אב במדינת ישראל, לכל מי שמחזיקים בעל-חיים בבית, דואגים לו, מגדלים אותו. בעיני הם עושים דבר גדול. מעבר לזה שהם נהנים כנראה מבעל-חיים מקסים ומדהים, הם גם עושים מצווה גדולה. אני מקווה שיהיו עוד ועוד משפחות, אדוני היושב-ראש, שיאמצו בעלי-חיים לבתיהן. יש בזה ערך חינוכי, ערך משמעותי וגם כיף גדול. יש גם לי כלב בבית, קוראים לו "מוס", וזה כיף גדול לגדל כלב כזה. ולכן אני מקווה שהיום הזה ימשיך להביא אותנו קדימה בכל הנושא של רווחת בעלי-החיים במדינת ישראל, ושלא נזכה לראות מירוצי סוסים במדינת ישראל. תודה רבה.

 

 

לראש הדף