/* Milonic DHTML Website Navigation Menu Version 5, license number 187760 Written by Andy Woolley - Copyright 2003 (c) Milonic Solutions Limited. All Rights Reserved. Please visit http://www.milonic.com/ for more information. */

 

 

חיפוש

 

 

 

عربي

 
 

English

 
 

על אימוץ חתולים וכלבים


דף מידע

 

 

 
 

סקירה כללית

על אימוץ חתולים וכלבים

מזון לחתולים וכלבים

זיהוי סימני מחלה

בריאות החתול והכלב:
דפי מידע

עקירת טופרים (ציפורניים) לחתולים

נסיעה עם חתול או כלב

איך מלמדים חתולים וכלבים

 

הצטרפות
או תרומות

  

 
      

לאו, שאומץ ממקלט נהנה מהחיים החדשים שלו.
צילום: מיהש סאדיאק

הטיפול בחתול או כלב דורש יותר מאשר מתן מזון, מים ומחסה. לפני אימוץ ידיד חדש מעולם החי חשוב שתשאלו את עצמכם את השאלות הבאות.

 

היכן עלי לאמץ את החתול או הכלב שלי?

אנא אמצו ידיד מעולם החי ממקלט שם ממתינים כלבים וחתולים בריאים רבים שנצלו מרע, כדי להיעשות חלק ממשפחתכם. כל שנה נותרים כלבים וחתולים רבים חסרי בית בגלל חוסר האחריות של המשגיחים והמגדלים שלהם, בני משפחתם האנושיים. רוב בעלי החיים האלה יכולים להיות ידידים נפלאים, אבל פשוט היו חסרי מזל.

 

טלפנו אל המקלטים המקומיים לבעלי חיים ושם תמצאו את הידיד החדש שלכם מעולם החי. המספרים מופיעים בספר הטלפון בערכים מקלטים לבעלי חיים, פיקוח על בעלי חיים או עמותות למען בעלי חיים. למקלטים רבים יש גם אתרים עם תמונות והם מציגים את ההיסטוריה האישית של חתולים או כלבים שעומדים לאימוץ. וטרינרים, עיתונים מקומיים ואתרי אינטרנט גם הם מפרסמים רשימות של בעלי חיים שעומדים לאימוץ באזור שלכם.

 

אל תתייאשו אם ביקרתם במקלט ולא מצאתם חתול או כלב שמתאים לכם. מקלטים מקבלים חיות חדשות כל יום.

 

ראו חוות רבייה וחנויות לחיות  [נושא זה נמצא בשלבי פיתוח]

 

איזה בעל חיים הוא הידיד המתאים לי?

חתולים הם ידידים נהדרים והם מסתגלים בקלות לסגנונות חיים שונים. אבל לכל חתול אישיות משל עצמו, ולכן חשוב לאמץ חתול עם תכונות שמתאימות לכם. נסו לבלות זמן מה עם החתול במקלט. זכרו, חתולים אלה חיים בסביבה לא מוכרת להם ולכן הם עלולים להירתע או לפחד לזמן מה. עליכם לזכור גם את בעלי החיים שיש לכם כבר בבית לפני שאתם מאמצים בעל חיים נוסף. חתולים רבים מסתדרים היטב עם חתולים אחרים וגם עם כלבים. אפשרו להם זמן להסתגל לסביבה החדשה.

 

יש סיבה לכך שהכלבים ידועים כידידים הטובים ביותר של האדם – הם באמת ידידים נהדרים. אם הנכם קשישים שחיים לבד בדירה קטנה כלב פעיל מאד לא יתאים לכם. אותו הכלב יתאים מאד למשפחה פעילה עם חצר גדולה. בדקו את דרישות הפעילות של הכלב ואת התאמתו לילדים. אם יש לכם ילדים כלב קטן מאד יהיה עדין מדי עבורם והם לא יוכלו לשחק אתו. זכרו שלכל בעל חיים אישיות משל עצמו. בקרו את בעל החיים במקלט וזכרו שלא תמיד ניתן לגלותא את האישיות האמיתית של בעל החיים בסביבת המקלט.

 

בין אם אתם רוצים לאמץ חתול או כלב יש יתרונות לאימוץ בעל חיים מבוגר יותר, לעומת אימוץ גור או חתלתול. קרוב לוודאי שהחתול או הכלב המתינו במקלט זמן רב, והצוות כבר יכיר היבטים רבים באישיות שלהם. לא תצטרכו להקדיש את החודשים הבאים לאימון גור כלבים או החתלתול לניקיון ומשמעת. במקרה של כלב כבר תוכלו לראות את ממדיו האמיתיים, לא תצטרכו להרגיל אותו לניקיון ולא תצטרכו להתמודד עם נעלים שנלעסו על ידי גור כלבים ששיניו צומחות.

 

לראש הדף

  

האם אוכל להרשות לעצמי להחזיק חתול או כלב חדש?

רוב הפריטים בטבלה הבאה הכרחיים:

 

עבור כלב

עבור חתול

מזון

מזון

צעצועים 

צעצועים

מקום לישון בו

מקום לישון בו

מברשות ומסרקים

מברשות ומסרקים

תג זיהוי

תג זיהוי

קולר ורצועה

קולר

רתמה (כדי למנוע לחץ מסוכן על הצוואר, אם יש צורך בכך)

רתמה ורצועה (אם הנכם מתכננים להוציא את החתול שלכם לטייל)

תיבת הובלה למקרי חירום

כלוב לנסיעות (לדוגמה אל וטרינר)

גדר חזקה אם יש לכם חצר

גדר עמידה לחתולים, אם יש לכם חצר

רשיון עירוני

קופסת חול וחול

  

בעלי חיים עלולים להזיק לרהיטים, שטיחים ופריטים אחרים, בעיקר גורי כלבים שעדיין לא אומנו לשמור על הניקיון, או גורים שמצמיחים שיניים. עליכם לארגן את הסידורים המתאימים כשאתם יוצאים לחופשה. אם אין לכם אף אחד שיהיה מוכן לטפל בכלב או בחתול שלכם, עליכם להבטיח שתוכלו להרשות לעצמכם פנסיון לכלבים או חתולים או בייבי סיטר לבעל החיים. אם אתם גרים בבית עם חצר עליכם לזכור שתצטרכו לשלם עבור גדר – חזקה ובטוחה – עבור הכלב שלכם. יש גם גדרות בטוחות לגמרי עבור חתולים. הערה: איננו ממליצים על השימוש ב"גדר בלתי נראית" – כבל חשמל שטמון בתוך הקרקע, ומשמש יחד עם קולר הלם. למרות שאלה יקרים פחות מגדר מאובטחת מקובלת, הם עלולים לגרום לכלב טראומה רגשית ופסיכולוגית.

 

והחשוב ביותר הוא לזכור את התשלום לוטרינר. בנוסף לביקור הראשון אצל הוטרינר והטיפול השנתי אצלו יש גם לעקר או לסרס את החתול או הכלב, אם הוא או היא לא סורסו או עוקרו כבר. החדרת שבב היא הדרך הטבה ביותר להבטיח שכלב או חתול שאבדו יוחזרו אליכם. בישראל יש להחדיר שבב לכל כלב עם קבלת החיסון נגד כלבת. אנא זכרו שאם החתול או הכלב שלכם חולה מאד או נמצא במצב חירום חשבון הוטרינר יהיה גבוה, ובדיוק כמו כל בן משפחה אחר אתם חייבים לתת לבעל החיים טיפול רפואי נאות.

 

האם אוכל להחזיק בידיד מעולם החי במקום בו אני גר?

ם אתם גרים בדירה או בבית שכורים בדקו האם מותר לכם להחזיק חתול או כלב. למדו את ההגבלות לפני שאתם מביאים את ידידכם מעולם החי הביתה. בנוסף לכך זכרו את רמת הפעילות של בעל החיים. כלבים קטנים מסוימים פעילים מאד והם זקוקים להרבה פעילות בחוץ. מצד שני, כלבים גדולים זקוקים לפעמים למעט פעילות. האם תנאי המגורים שלכם מתאימים לבעל החיים שבחרתם?

 

לראש הדף

  

האם אוכל לבלות זמן עם החתול או הכלב החדש שלי?

רבים מבעלי החיים הגיעו למקלט משום שידידיהם האנושיים בעבר לא הבינו כמה זמן נדרש כדי לטפל בהם. אם יש לכם סדר יום עמוס מאד כדאי לכם לשקול שוב את ההחלטה לאמץ ידיד על ארבע. חשבו על הצרכים הבאים של בעל החיים, שכולם דורשים זמן:

  • חברה - כל בעלי החיים זקוקים לאהבה ותשומת לב, בעיקר כשהם מגיעים לבית חדש. חתולים וכלבים שנשארים זמן רב לבדם עלולים לפתח בעיות התנהגות.
  • פעילות - בדיוק כמו בני אדם גם בעלי חיים זקוקים לפעילות כדי לשמור על בריאותם ולהיות מאושרים.
  • טיפול - טיפול עלול לגזול זמן רב, בעיקר עם יש לחתול או לכלב פרווה. כלבים זקוקים לאמבטיה מפעם לפעם.
  • אילוף לניקיון - כשהכלב צעיר.
  • אילוף בסיסי למשמעת - האילוף יסלק בעיות רבות וימנע הופעתן של בעיות אחרות.

האם המצב המשפחתי שלי יציב?

אם אתם עומדים להתחתן, להתגרש או ללדת תינוק חדש, עוברים דירה, מסיימים לימודים, אבלים על מותו של בן משפחה, מטופלים בבעיות בריאות קשות וכן הלאה - אין זה הזמן לקבל אחריות נוספת לידיד מעולם החי.

 

האם אני מוכן להתחייבות ארוכת טווח?

אימוץ הוא מחויבות לכל החיים. מאחר שכלבים מסוגלים לחיות עד 17 שנים וחתולים יכולים לחיות יותר מ-20 שנה, עליכם להיות מוכנים לבלות כמעט שני עשורי שנים עם הידיד שלכם מעולם החי. החתול או הכלב שלכם יהיו חלק קבוע מחייכם ויעברו אתכם שינויים רבים בחיים. פרוק הקשר בשל כל סיבה שהיא גורם לשיברון לב. אם אתם סטודנטים, משרתים בצבא או נוסעים בתכיפות לחו"ל במסגרת העבודה כדאי שתמתינו עד שתתיישבו במקום אחד ותארגנו לפני שתאמצו בעל חיים.

 

מה עלי לקחת בחשבון כשבעל החיים מגיע לראשונה הביתה?

הסתגלות לבית חדש דורשת זמן ולכן עליכם להיות סבלנים. וודאו שהחתול או הכלב החדשים שלכם עברו בדיקה רפואית וקיבלו את כל החיסונים הנחוצים לפני שאתם מביאים אותם לידי מגע עם שאר בעלי החיים שלכם. הכינו את ביתכם כך שיהיה עמיד לבעלי חיים בדיוק כשם שהוא צריך להיות עמיד לילדים! זכרו שהציפיות שלכם צריכות להיות סבירות. ידיד מעולם החי זקוק לאהבה והוא יחזיר אהבה בבוא הזמן. בקרוב לא תוכלו לדמות לעצמכם חיים בלי החתול או הכלב שלכם.

 

הציגו את החתול שלכם בפני הכלב שלכם כשגדר או שער עשויים מפרידים ביניהם. הניחו להם להתרגל לאט לאט זה לזה על ידי הפרדה ביניהם עד שתתעורר בהם הסקרנות לגבי האחר. ואחר כך אפשרו להם לגשת זה אל זה, בהשגחה שלכם ולזמן קצר. דבר זה עלול לדורש מספר ימים, אבל בסופו של דבר הם יחושו בנוח זה עם זה. עקבו אחרי התקשורת ביניהם והיו זהירים מאד בעיקר בכל הנוגע לקערות מזון, צעצועים וכשאחד מהם ישן.

 

הציגו את הכלב שלכם בפני כלב חדש על ידי יציאה לטיול עם שניהם למקום ניטראלי לפני שהכלב החדש נכנס לביתכם. בחרו סביבה בטוחה לא מאיימת אשר בה יוכלו להכיר טוב יותר זה את זה. אל תשאירו צעצועים, עצמות או קערות מזון על הרצפה משום שהם עלולים להפוך לפרסים שיש לזכות בהם. אל תשאירו אף פעם כלבים ללא השגחה עד שאתם בטוחים לגמרי שהם ידידותיים זה לזה. השגיחו היטב על התקשורת שביניהם, ומהרו להסיח את דעתם או להפסיק כל התנהגות אלימה ולהפנות את תשומת לבם לפעילות אחרת. אפשרו לכלבים לקבוע את מעמדם החברתי זה עם זה.

 

הציגו את ילדיכם בפני הכלב או החתול במקלט אחרי שהכנתם אותם ולימדתם אותם מספר עקרונות יסוד שנוגעים לאינטראקציה נאותה:

  • היו שקטים ורגועים ליד בעל החיים עד שיכיר אתכם.
  • אל תפריעו לבעל חיים כשהוא אוכל או ישן.
  • אל תמשכו באוזני בעל החיים, זנבו או פרוותו.
  • שימו לב שלא לדרוך על הרגליים שלו.
  • לעולם אל תרגיזו ואל תתגרו בחתול או כלב.

מרגע שבעל החיים הגיע הביתה אל תשאירו ילדים קטנים מאד ובעלי חיים ללא השגחה בשום מצב שהוא. למדו את ילדיכם כיצד להתנהג כלפי חתולים וכלבים בעודכם מלמדים את החתול או הכלב כיצד להתנהג כלפי ילדים. עליכם להשגיח על הילדים ולערב אותם בכל ההיבטים של הטיפול בחתול או בכלב ולחלוק אתם תחומי אחריות במענה לצרכיו. כך תלמדו את ילדיכם מהי התנהגות נכונה ובטוחה; לדוגמה דוגמה הראו להם איך להכין את האוכל של החתול או איך להבריש את הכלב. בדומה לכך גמלו לחתול או לכלב שלכם עם ממתק והראו להם שאתם מרוצים כשהם מתנהגים בצורה ממושמעת ורגועה בקרבת ילדים.

  

לראש הדף