/* Milonic DHTML Website Navigation Menu Version 5, license number 187760 Written by Andy Woolley - Copyright 2003 (c) Milonic Solutions Limited. All Rights Reserved. Please visit http://www.milonic.com/ for more information. */

 

 

חיפוש

 

 

 

عربي

 
 

English

 
 

סכנות נפוצות שאורבות לחתולים וכלבים


דף מידע

 

 

 
 

סקירה כללית

סכנות נפוצות שאורבות לחתולים וכלבים

מוכנות למקרי אסון

כשבעל חיים הולך לאיבוד

במקרה של התעללות
בבעלי חיים

 

הצטרפות
או תרומות

  

הרעלה

סימני הסכנה הם: אדישות, כאבי בטן, הקאות, שלשול, רעידות בשרירים, עוויתות, חוסר קואורדינציה, חום.

אם אתם חוששים שידידכם מעולם החי בלע דבר מה מסוכן נסו תחילה לזהות את הרעל. אחר כך התקשרו אל וטרינר או לבית חולים וטרינרי ושאלו אם עליכם לגרום הקאה או להביא את בעל החיים לטיפול.

 ישראל
התקשרו אל בית החולים הוטרינרי בראשון לציון, פתוח 24 שעות: 9688588-03.

   הקדמה

   מוצרי ניקוי לבית

   מדבירי חרקים, משמידי עשבים וקוטלי פטריות

   תרופות של בני אדם

   חומר נגד קיפאון / חומרי צינון

   צמחים ומזונות רעילים לבעלי חיים

   סכנות במזג אויר חם

   סכנות במזג אויר קר

   חפצים קטנים – סכנת חנק

   שרוכים, חוטים, פתילים, חוטים דנטליים

   מיתרי וילונות תלויים

   כבלים חשמליים

   שקיות פלסטיק

   מכונות כביסה ומייבשי כביסה

   תריסים, דלתות, חלונות

   זיקוקים ורעשים אחרים

   קשירה

   נסיעה בתא מטען פתוח של טנדר

   

הקדמה

כמו ילדים גם ידידים מעולם החי עלולים לסכן את בריאותם בבואם לידי מגע עם רעלים וסכנות אחרות שמצויים במשק בית רגיל. בנוסף לכך אתם עלולים לסכן את בעל החיים שלכם שלא בכוונה. כמה מהסכנות גלויות לעין וברורות, כגון חומרים כימיים רעילים אבל אתם עלולים לגלות שסכנות אחרות מפתיעות מאד. אם יש ברשותכם חתול או כל נקטו עבורם באותם צעדי זהירות שהייתם נוקטים עם ילד קטן. במקרה חירום וודאו שנמצא ברשותכם מספר הטלפון של וטרינר ושל מרפאה וטרינרית שפתוחה 24 שעות ביממה, המצויה בקרבת מקום מגוריכם. אם אתם עוזבים את בעל החיים שלכם בהשגחתו של אדם אחר, וודאו שהוא יודע לאן עליו להתקשר במקרה חירום.

    

מוצרי ניקוי לבית

הרחיקו את הכלב או החתול שלכם כשאתם מנקים. אם אתם חייבים להשתמש באקונומיקה או בחומרי ניקוי רעילים אחרים דללו אותם לפני שאתם משתמשים בהם והקפידו לשטוף היטב. אל תשתמשו אף פעם בליזול, שהאדים שלו עלולים להיות קטלניים לחתול. הדרך הבטוחה ביותר היא לעבור לחומר ניקוי טבעי לא רעיל. קיימים מספר חומרים כאלה בשוק, ורובם חומרים שלא נוסו על בעלי חיים. או שתוכלו להשתמש בחומרים הבאים:

 • סודה לשתיה יעילה מאד כחומר ניקוי טבעי ומפיג ריחות. כדי להבריק כלים מוכתמים עשויים מכסף, אמבטיה, פלדה אל חלד או חדרי שירותים, הכינו משחה ביחס של 1:1 מסודה לשתיה ומים.
 • חומץ מנקה שומנים וכתמים מסוימים. חומץ הדרים, תמצית מגרעיני אשכוליות ושמן שיח התה הם חומרים טבעיים נגד פטריות ונגד בקטריות.
 • סבון פשוט מנקה מצוין והוא פחות רעיל לבעלי חיים מאשר חומרי ניקוי אחרים. הקפידו לקרוא את התווית ו-וודאו שאין בו תוספים רעילים.

אם הכלב או החתול שלכם התלכלכו בצבע או זפת אל תנסו להסיר אותם בטרפנטין או נפט משום שאלה יצרבו את עורו של בעל החיים. השתמשו בשמן צמחי או מרגרינה, ושטפו אותם אחר כך במים וסבון עדין.

     

מדבירי חרקים, מדבירי עשבים ומדבירי פטריות

מדבירי חרקים, מדבירי עשבים ומדבירי פטריות הם רעלים והם מסוכנים לחתולים וכלבים.

 • מוצרים נגד פרעושים וקרציות
  במוצרים רבים נגד פרעושים וקרציות שנמכרים ללא מרשם נעשה שימוש במדבירי חרקים. חתולים רגישים במיוחד לחומרים כימיים מסוימים והם עלולים לסבול מעוויתות ואפילו למות ממוצרים שנועדו לכלבים. הקפידו להתייעץ עם הוטרינר שלכם לפני שאתם משתמשים במוצר כלשהו נגד פרעושים וקרציות, ובצעו תמיד בהקפדה את ההוראות על התווית.
  ראו: חתולים – טיפול בפרעושים וקרציות ו – כלבים – טיפול בפרעושים וקרציות
     
 • מדבירי חרקים, מדבירי עשבים ומדבירי פטריות בתוך הבית ומחוצה לו
  השימוש במדבירי חרקים בתוך הבית, או אם בעלי החיים שלכם משחקים בחוץ השימוש במזון לצמחים, דשן, מדבירי עשבים ומדבירי חרקים או פטריות עלול להיות קטלני לחתול או לכלב שלכם. בחרו במוצרים לא רעילים בלבד לבית ולגן.

   

תרופות לבני אדם

תרופות נגד כאבים, תרופות נגד הצטננות, תרופות מסוימות נגד סרטן, תרופות נגד דיכאון, כדורי דיאטה ומשחות שונות – כל אלה עלולים להיות רעילים וקטלניים לחתולים וכלבים. לדוגמה אקמול ודקסמול (פאראצטמול), טילנול ואדוויל (איבופרופן). אפילו כמות קטנה של אספירין רגיל עלולה להרוג חתול. החזיקו את התרופות במקום בטוח והקפידו לאסוף כדורים שנפלו על הרצפה.

     

חומרים נגד קיפאון / חומרי צינון

החומר הכימי הנפוץ ביותר בחומרים נגד קיפאון, אתילן גליקול, רעיל מאד לחתולים וכלבים. בליעת כמות קטנה מאד עלולה לגרום לנזק חמור לכליות. בעלי חיים רבים נמשכים אל הטעם המתוק של אתילן גליקול. נקו מיד חומר נגד קיפאון שנשפך ובדקו את המכונית שלכם לעתים קרובות כדי לוודא שאין בה דליפה. חומרים נגד קיפאון וחומרים לצינון שמכילים פרופילן גליקול רעילים פחות.

     

צמחים ומזונות רעילים לבעלי חיים

מאות צמחים מייצרים מספיק חומרים רעילים שעלולים להרעיל חתול או כלב. אפילו דשא עלול להיות מסוכן אם מטפלים בו בחומרים כימיים. חתולים אוהבים לכרסם נפית חתולים (צמח חביב על חתולים) או חיטת שיבולת שועל, ושניהם צמחים בטוחים להם. גם מזונות רגילים מסוימים עלולים להיות רעילים לחתולים או כלבים.

  

   מזונות רעילים פוטנציאלית

   צמחים רעילים לבעלי חיים  [לא זמין בעברית עדיין]

      

לראש הדף

  

סכנות במזג אוויר חם

 • מכת שמש
  מכת שמש עלולה להזיק לבעלי חיים מסוימים יותר מאשר לבני אדם. כלבים חשופים במיוחד לסכנה זו משום שגופם צובר חום. יש להם בלוטות זעה על אפם ועל כריות הרגלים בלבד. למרות שהתנשמות ושתיית מים עוזרות להם להתקרר, כלב שנושם אויר חם בלבד עלול לסבול מנזק למוח לאברים הפנימיים תוך 15 דקות. גזעים בעלי אף קצר רגישים ביותר למכת שמש. חום עם לחות גבוהה עלול להיות מסוכן במיוחד. אפילו כשהכלב מקבל מים טריים והוא נמצא בצל אל תשאירו את הכלב שלכם בחוץ לזמן ארוך במזג אויר חם מאד. ובעיקר אל תאפשרו לו להתרוצץ זמן רב בחום.
   
  אם ידידכם מעולם החי מראה סימנים של מכת שמש – התנשמות כבדה, דופק לב מהיר, צמא חריג, חוסר קואורדינציה, הזלת ריר רבה, הקאות או אובדן הכרה - פעלו מיד. קררו מיד את בעל החיים בעזרת מים קרירים, לא קרים. ואחר כך קחו את החתול או הכלב שלכם אל הוטרינר או למרכז חירום וטרינרי בהקדם האפשרי.
    
 • כוויות שמש
  חתולים וכלבים עלולים לסבול מכוויות שמש, ויתכן בהחלט שידידכם מעולם החי יזדקק לשמן שיזוף על האף ועל קצות האוזניים. בעלי חיים שצבע אפם בהיר או שפרוותם ואוזניהם בהירות פגיעים במיוחד לכוויות שמש וסרטן העור.
   
 • מדרכות חמות
  זכרו - המקום מחוץ לבית שבו אתם מטיילים עם כלבכם עלול להיות חם מאד (מדרכות, כבישים) ולהכאיב לכפות הרגליים של הכלב, אפילו לשרוף אותן.
    
 • כליאה ברכב
  אל תשאירו אף פעם את ידידכם מעולם החי כלוא בתוך מכונית. במזג אויר חם כליאה זו עלולה להיות קטלנית. אפילו כשמזג האוויר קריר, השמש עלולה להעלות את הטמפרטורה בתוך המכונית לרמה קטלנית תוך דקות, אפילו כשהחלונות פתוחים ומאפשרים כניסתו של אויר קריר. הבעיה חמורה כל כך שבמקומות מסוימים מורשים המשטרה ועובדי צער בעלי חיים לשבור חלון של מכונית כדי להציל בעל חיים ביום חם.
    
 • ברכות שחייה
  הרכיבו גדר עמידה לחתולים וכלבים סביב הברכה שלכם. אם בעל חיים נופל או קופץ פנימה, אפילו אם הוא מסוגל לשחות, קרוב לוודאי שלא יוכל לטפס החוצה בכוחות עצמו. ואפילו אם למד למצוא את המדרגות הוא עלול להיות עייף מדי מכדי שיצליח להגיע אליהן, כשיבין מעצמו שעליו לצאת מהברכה. בנוסף לכך יש להקפיד ולהרחיק מבעלי החיים את כל החומרים הכימיים שמשמשים לניקוי הבריכה.

   

סכנות במזג אויר קפוא

 • מלחים נגד קיפאון
  מלחים אלה עלולים לגרום לגירוי בכפות הרגליים, וכשבעל החיים מלקק אותם, הם עלולים להיות רעילים. הקפידו לרחוץ את הכפות של החתול או הכלב שלכם אם הוא או היא הגיעו לידי מגע עם מלחים נגד קיפאון.
   
 • שלג
  הוציאו שלג וקרח שחדרו לבין האצבעות והכריות של הכלב שלכם. אל תניחו להם להימס בכוחות עצמם.

   

לראש הדף

  

חפצים קטנים – סכנת חנק

לרוע המזל בליעת חפצים קטנים על ידי חתולים וכלבים היא תופעה נפוצה ולעתים קטלנית, אבל ניתן למנוע אותה. יש להרחיק מבעלי החיים כל חפץ שעלול לגרום לחנק, ליצור חסימה בבטן או במעיים או לגרום לפציעה פנימית. להלן כמה דוגמאות:

 • צעצועים עם חלקים שניתן להסירם כגון עיני פלסטיק קטנות.
 • צעצועי לעיסה / עצמות לעיסה לכלבים שניתן ללעוס אותם עד שנותרות רק חתיכות קטנות (שימו לב: בנוסף לסכנת החנק, צעצועי לעיסה כאלה שעשויים מעור גולמי עלולים להכיל את בקטריית הסלמונלה).
 • עצמות עוף ודגים ועצמות שעלולות להתפצל לשבבים (אפילו עצמות מפרק או עצמות מוח חזקות מאד מסוגלות להתפצל בסופו של דבר).
 • גומיות, מטבעות, חוטי קשירה מתפתלים לשקיות פלסטיק (חתולים אוהבים אותם מאד).

    

שרוכים, חוטים, פתילים, חוטים דנטליים

אם הכלב או החתול שלכם בולע גוף זר ארוך קחו אותו מיד אל הוטרינר. היזהרו בעיקר עם חוט דנטלי משום שריחו מתוק והכלב עלול ללקק אותו. חוטים אינם עוברים דרך מערכת העיכול ועלולים לחתוך את המעיים או הושט. לעתים המעיים נכרכים סביב החוט. אם החתול או הכלב שלכם מראים סימנים של חסימת מעיים, כגון הקאה מרובה והימנעות ממזון יתכן שיהיה צורך בניתוח כדי למצוא ולסלק את השרוך, החוט או הפתיל. הרחיקו חפצים כאלה מטווח המגע של החתול או הכלב שלכם.

     

מיתרי וילונות תלויים

חתולים וגורי כלבים אוהבים מאד לשחק עם פתילים ומיתרים תלויים אלה. אבל מיתר של חלון עלול להוות איום. אם המיתר או הפתיל נכרך סביב צווארו של בעל החיים הוא יחנוק אותו. הרימו את מיתרי הוילון והחביאו אותם.

     

כבלים חשמליים

כסו או הסתירו כבלים חשמליים. לחתולים נטייה לשחק אתם והם עלולים לגרום לנפילת מנורות או מכשירים חשמליים אחרים. לעיסת כבל חשמלי או משחק אתו עלולים לגרום להלם חשמלי. אל תגעו אף פעם בבעל חיים שנוגע בכבל חשמלי חשוף. נתקו את זרם והשתמשו במקל יבש כדי להרחיק את החתול או הכלב מהכבל. פנו מיד לוטרינר.

     

שקיות פלסטיק

למרות שחתולים וגורי כלבים רבים אוהבים לשחק בשקיות גדולות אל תניחו לידידכם מעולם החי לשחק עם שקיות פלסטיק. הן מהוות סכנת חנק לבעלי חיים קטנים בדומה לסכנה לילדים קטנים. שקית נייר היא בסדר גמור – אבל תזכרו לבדוק את פנים שקית הנייר לפני שאתם מזיזים אותה!

     

מכונות כביסה ומייבשי כביסה

מכונות אלה מסוכנות במיוחד לחתולים שאוהבים לזחול לתוך מקומות קטנים. הקפידו לסגור תמיד את הדלת של מכונת הכביסה או מייבש הכביסה. לפני שאתם מפעילים את המכונה בדקו אותה ו-ודאו שהחתול שלכם לא נכנס לתוכה.

     

תריסים, דלתות וחלונות

חתול או כלב מסוגלים בקלות להוריד תריס רופף מהחלון. בעל החיים עלול ליפול מחלון גבוה מדי, לקפוץ מחלון בקומת קרקע או לרוץ החוצה דרך הדלת, ובכל מקרה התוצאה עלולה להיות הרסנית. ולכן וודאו שכל התריסים והחלונות שלכם סגורים ומאובטחים, והזכירו לאחרים לסגור היטב דלתות ודלתות רשת או תריסים כדי למנוע מידידכם מעולם החי לצאת החוצה.

     

זיקוקים ורעשים חזקים אחרים

כלבים רבים מפחדים מאד מרעשים חזקים כגון זיקוקים ורעמים, והם נכנסים למצוקה קשה. תגובות נפוצות הן התחבאות, רעידות ולפעמים התנהגות הרסנית כגון לעיסת תריסים ודלתות רשת כדי להימלט. אם הם בורחים הם עלולים לאבד את חוש ההתמצאות שלהם ולא יוכלו לחזור הביתה.

 

כדי להפחית את חרדת הכלב שלכם בעת סערה או זיקוקים:

 • תנו לכלב שלכם תרופה צמחית מרגיעה ובטוחה, כגון רסקיו (Rescue Remedy).
 • הגבירו את עוצמת הקול של הטלוויזיה או הפעילו מזגן כדי לכסות על הרעש מבחוץ.
 • ספקו לכלב שלכם מקום קטן ובטוח לפי בחירתו, כגון ארון בגדים (אבל עם דלת פתוחה), במקום בו רמת הרעש נמוכה יותר.
 • השכיבו את הכלב והרגיעו אותו בליטופים ודברו אליו בטון מרגיע.

   

קשירה

קשירת כלב בשרשרת או בחבל יותר מאשר זמן קצר מאד מסוכנת לכלב מבחינה נפשית וגופנית. כלבים עלולים להסתבך בשרשרת או בחבל ואפילו לתלות את עצמם. קשירה זו מסוכנת גם לאחרים. כלבים קשורים נוטים יותר לנשוך בני אדם יחסית לכלבים אחרים.

 

קשירת בעל חיים נחשבת כל כך לא אנושית שבאוגוסט 2005 אסרה עירית לוס אנג'לס, קליפורניה על קשירת חיות. החוק הקליפורני כולל סעיף שמרשה לקשור את הכלב עד להשלמת משימה זמנית כלשהי כגון תיקון גדר, אבל הוא מציין במפורש כיצד יש לקשור את הכלב, אפילו זמנית. לדוגמה אורך השרשרת או החבל חייב להיות לפחות פי שלושה מאורכו של הכלב, ויש לקשור אותם לרתמת גוף, ולא לקולר. השרשרת או החבל חייבים להיות מאובטחים נגד הסתבכות. ויש לאפשר לכלב גישה למים ואם יש צורך גם למחסה.

     

נסיעה בתא המטען פתוח של טנדר

כלב שנוסע בחלק האחורי הפתוח של טנדר מצוי בסכנה. אם הרכב נתקל במכשול בכביש, סוטה הצידה במהירות כדי להימנע מפגיעה או בולם פתאום הכלב עלול לעוף מהטנדר. אם הנפילה אינה פוצעת או הורגת את הכלב יתכן בהחלט שמכונית אחרת תעשה זאת. קשירת הכלב בתא המטען האחורי של טנדר אינה מספיקה. שרשרות או רצועות עלולות לחנוק את הכלב אם הוא נופל מהטנדר. משום כך שוקלות מספר מדינות בארצות הברית חקיקה שתאסור על הובלת כלבים בתא המטען הפתוח של טנדרים.

  


   

מפעם לפעם מתגלה שמותג מסוים במוצר מיוחד לבעלי חיים מסוכן להם. הודעה על כך מפורסמת בעיתונות. עקבו אחרי החדשות וההודעות.

  

לראש הדף