/* Milonic DHTML Website Navigation Menu Version 5, license number 187760 Written by Andy Woolley - Copyright 2003 (c) Milonic Solutions Limited. All Rights Reserved. Please visit http://www.milonic.com/ for more information. */

 

 

חיפוש

 

 

 

عربي

 
 

English

  
 

מזון לחתולים וכלבים


דף מידע

 

 

 
 

סקירה כללית

על אימוץ חתולים וכלבים

מזון לחתולים וכלבים

זיהוי סימני מחלה

בריאות החתול והכלב:
דפי מידע

עקירת טופרים (ציפורניים) לחתולים

נסיעה עם חתול או כלב

איך מלמדים חתולים וכלבים

 

הצטרפות
או תרומות

  

  על האכלת חתולים וכלבים

  דרישות תזונתיות של חתולים

  דרישות תזונתיות של כלבים

  שמירה על משקל

  ניסויים בתעשיית המזון לחתולים ולכלבים

  תזונה אורגנית וטבעית

  תזונה צמחונית

  הכנת מזון לחתול שלכם

  הכנת מזון לכלב שלכם

  מזונות שאסור לכם אי פעם לתת לחתול או לכלב שלכם

    

האכלת חתול או כלב

כל בעל חיים שונה מהאחר בדרישות התזונתיות שלו או שלה – סוג וכמות המזון – בגלל הממדים, הפעילות הגופנית, הגיל, הבריאות או הגבלות על התזונה. במאמר זה אנחנו דנים באפשרויות שונות להאכלת חתולים וכלבים. אבל עליכם לזכור שאתם חייבים תמיד להתייעץ עם הוטרינר שלכם לפני שאתם משנים את התזונה של החתול או הכלב שלכם. תנו לבעלי החיים שלכם מזון חדש בהדרגה בלבד.

    

דרישות תזונתיות של חתולים

פחמימות מגיעות מזרעים (חיטה וקטניות), ירקות ופרות. למרות שרוב הפחמימות האלה הן סיבים וחתולים אינם מסוגלים לעכל אותן הן חיוניות לתפקוד בריא של מערכת העיכול. הוטרינרים חלוקים בדעתם בקשר לכמות החיטה והדגנים שחתולים זקוקים לה.

 

חתולים זקוקים לכמות רבה יותר של פרוטאינים בהשוואה לבעלי חיים רבים אחרים. על התזונה של החתול לכלול 30 אחוז פרוטאינים. את הפרוטאינים אפשר לקבל מרקמות מהחי והצומח, אבל הם שונים מבחינת יכולת העיכול שלהם. חתולים מעכלים בקלות רבה בשר (כולל עופות), מוצרי חלב וביצים ולכן הם מהווים מקור באיכות גבוהה לפרוטאינים.

 

שומנים מצויים ברקמות של בעלי חיים ובצמחים. השומנים נחוצים לספיגת ויטמינים וליצירת הורמונים מסוימים. על חתולים לאכול כ-20 אחוז שומנים במזון שלהם. חתולים זקוקים גם לחומצה אראכידונית (חומצת אמינו) שמצויה רק בשומן מהחי, בעיקר עופות. מאחר שזהו מרכיב יקר רוב יצרני המזונות לבעלי חיים מבויתים משתמשים בחלב בקר, מקור זול ועלוב לחומצות השומן הנחוצות.

 

ויטמינים מסיסים במים ומסיסים בשומן חשובים לשמירה על בריאותו של החתול. תרופות על בסיס שמן למניעת כדורי פרווה עלולות לפגוע בספיגת ויטמינים מסיסים בשומן, ולכן אין לתת אותן בקביעות.

 

חתולים זקוקים למינרלים חיוניים, כגון אשלגן, מגנזיום, אבץ, ברזל וסודיום. רוב החתולים הבריאים מסוגלים לשמור על כמות נאותה של מינרלים בגופם. בדקו תמיד עם הוטרינר לפני שאתם נותנים להם תוספים. מזונות לחתולים משתמשים לעתים במרכיבים מהחי שמכילים בתוכם הרבה עצמות. המינרלים בעצמות אלה עולים על דרישות המינרלים של החתול והם מופרשים בשתן.

 

מים הכרחיים לבריאות החתול, ובלי מים חתול ימות תוך מספר ימים. וודאו שהמים נקיים וטריים. שטפו ונגבו את צלחת המים כל יום כדי לשמור על ניקיונה. אם אתם חושבים שמי הברז באזור שלכם אינם נקיים קנו בקבוקי מים עבור ידידיכם מעולם החי.

 

בדרך כלל חתולים אוכלים על פי רצונם, והם יאכלו כפי שיתחשק להם. וודאו שהנכם מחליפים את המזון בקביעות כך שיהיה תמיד טרי. יש להחליף את כל המזון לפחות פעם ביום. אם אתם רוצים לשלוט במזון שלהם, או אם החתול שלכם אוכל יותר מדי האכילו חתולים בוגרים פעמיים ביום וחתלתולים לפחות שלוש פעמים ביום. חשוב למדוד את הכמות היומית ולהקפיד שתהיה עקבית על פי שיטת ההאכלה שלכם. על המזון להיות בטמפרטורת החדר.

    

לראש הדף

    

דרישות תזונתיות של כלבים

פחמימות צריכות להוות מחצית מהמזון של הכלב או הכלבה שלכם, בהתאם לגילם, המשקל שלהם וממדיהם. פחמימות אלה מגיעות מתירס, פולי סויה, אורז, חיטה ומקורות צמחיים אחרים. כלבים עלולים להיות אלרגיים לפחמימה כלשהי, והם עלולים גם לסבול מכאבי בטן בגלל מזון שמכיל פולי סויה.

 

גור כלבים, כלב פעיל מאד או כלבה בהריון זקוקים לתזונה שמכילה כמעט 30 אחוז פרוטאינים. אבל כלב בוגר רגיל זקוק רק ל-18 אחוז פרוטאינים בתזונה שלו או שלה. כלבים מסוגלים לעכל פרוטאינים ממזון צמחי בדיוק כמו מרקמות מהחי.

 

שומנים בכמויות קטנות חיוניים לבריאותו של הכלב. ושוב, הדרישות שונות מאד מכלב לכלב. אצל כלב בוגר שומנים צריכים להוות רק 10 אחוז מהתזונה שלו או שלה. חומצות שומניות אומגה חשובות מאד משום שהן שומרות על בריאות העור והפרווה של הכלב.

 

על כלב בריא לקבל את הכמות הנכונה של ויטמינים. מחסור בויטמינים עלול לגרום לבעיות בריאותיות רבות, אבל כל עוד הכלב מקבל תזונה מאוזנת היטב דבר זה אינו מהווה בעיה. כמות חריגה של ויטמינים מסוימים עלולה לגרום למחלת עצמות או לטרשת של רקמות רכות.

 

כלבים זקוקים למינרלים חשובים כגון אשלגן, מגנזיום, אבץ, ברזל, סודיום ונחושת. כלבים שומרים על כמות מתאימה של מינרלים בגופם, אלא אם הם מזדקנים או חולים. בדקו תמיד עם הוטרינר שלכם לפני שאתם נותנים לכלב תוספים.

 

יש תמיד להבטיח מים טריים וצריך למלא אותם מידי יום. רחצו ושטפו היטב את קערת המים כל יום כדי לשמור על ניקיונה. אם אתם חושבים שמי הברז באזור שלכם אינם נקיים, קנו בקבוקי מים עבור ידידיכם מעולם החי.

 

האכלת הכלב שלכם פעמיים ביום מקלה על העיכול שלו, עוזרת לשמור על רמת אנרגיה עקבית ומונעת בעיות התנהגות שקשורות לרעב ועצבנות. אסור אף פעם להאכיל כלבים קטנים פחות מפעמיים ביום, וגורי כלבים צריכים לאכול ארבע פעמים ביום. על המזון להיות בטמפרטורת החדר. השליכו תמיד מזון שלא נאכל בסוף היום. יש להחליף את המזון כל יום.

    

לראש הדף

    

שמירה על המשקל

משקל יתר עלול לקצר את חייו של הידיד מעולם החי משום שהוא תורם למחלות לב וכבד, סוכרת, שיגרון (ארטריטיס), סרטן שלפוחית השתן ומחלות עור, והוא חושף את החתול או הכלב לסכנה גבוהה יותר כשהם עוברים הרדמה וניתוח. יש להתייעץ עם וטרינר בקשר לכמות ולסוג המתאים של מזון שיש לתת לידיד מעולם החי שמשקלו גבוה מדי.

   

ניסויים בתעשיית המזון לחתולים ולכלבים

מזונות מסחריים רבים לבעלי חיים נבדקים על בעלי חיים. הכלבים והחתולים שנעשה בהם שימוש בניסויים אלה נכלאים במתקני בדיקה ולעתים קרובות עוברים הליכים פולשניים מכאיבים. וזאת למרות העובדה שדרישות התזונה של כלבים וחתולים ידועות היטב, כשהם חולים וכשהם בריאים. חברות גדולות לייצור מזון לבעלי חיים הן חברות בת של חברות גדולות יותר לכימיקלים ותרופות שמעורבות מאד בניסויים על בעלי חיים. אם הוטרינר שלכם לא קבע במיוחד שהחתול או הכלב שלכם חייב לאכול אחד מהמותגים האלה, אנא נסו להימנע מהם. ראו ניסויים בתעשיית המזון לבעלי חיים.

   

תזונה אורגנית וטבעית

היום קיימים בשוק סוגים רבים של מזון לבעלי חיים, אבל כקונים עליכם לדעת שרבים מהם לא בריאים. מוצרי הלוואי מבשר במזונות מסחריים רבים לחתולים וכלבים הם למעשה שאריות מבית מטבחיים והם עלולים להכיל בתוכם בשר מעובד מעופש, מקולקל או מלא עובש ורקמות חולות. סוגי מזון רבים לבעלי חיים מכילים בעלי חיים שמתו ממחלה, נהרגו בתאונות דרכים ובמקרים אחרים חיות מגני חיות או ממקלטים. המזון של הכלב או החתול שלכם מכיל בשר ש"אינו מתאים לצריכת אדם". רוב האנשים אינם יודעים שמפעלים מעבדים אלפי בעלי חיים מתים, טונות של שומן מטבחי ואלפי ליטרים של שמן טיגון והופכים אותם למזון לבעלי חיים.

 

חשוב לשמור על בריאות החתול או הכלב שלכם באמצעות מזון בריא, מזין. מזון אורגני עדיף על כל מזון אחר. מוצר שנושא תווית "אורגני" הוא מוצר שלא הוחדרו לתוכו חומרים משמרים, מדבירי חרקים, מדבירי עשבים, הורמונים ואנטיביוטיקה. מזון אורגני יקר יותר, אבל הוא בריא יותר והוא ימנע מידידכם מעולם החי מלפתח מחלות קשות, כגון סוגים שונים של סרטן. רבים מהכימיקלים שמשמשים לגידול מזון הם חומרים מסרטנים.

 

בקניית מזון אורגני תתמכו גם בשיטות לשימוש בקרקע שיגרמו פחות לזיהום הסביבה, יחסית לחקלאות המקובלת, שמשתמשת בכימיקלים רעילים. מדבירי חרקים ומדבירי עשבים סינתטיים לא רק משאירים אחריהם משקעים בקרקע; הם גם מאיימים על בריאות העובדים בחקלאות ומזיקים למערכות האקולוגיות הטבעיות בחווה. דשנים כימיים מזהמים אגמים, ברכות, נהרות ואת מי התהום.

 

מזון טבעי מומלץ יותר ממזון מעובד ומזון מלאכותי. אבל כאשר אתם רוכשים חבילת מזון לכלב או לחתול קשה לקבוע האם המזון טבעי. בגלל התוויות המטעות הוציאה בקיץ 2001 ועדת המזון לחיות מחמד של העמותה לבקרה על תזונה הנחיות ליצרני המזון לבעלי חיים ביתיים שעליהם לעמוד בהן, אם הם רוצים להתייחס למזון שלהם כטבעי. השימוש במונח טבעי על התווית הוא הונאה והטעייה אם קיימים חומרים כימיים כלשהם בתוך המוצר. ואפילו עם כללים אלה עליכם לוודא ולקרוא היטב את התווית של כל מזון שאתם רוכשים. אל תקנו מותגים עם רשימה ארוכה של כימיקלים, חומרים משמרים, צבעי מאכל וחומרי טעם. מוצרים אלה אינם בריאים, בעיקר כשהם מצטברים במהלך הזמן בגופו של בעל החיים.

 

למרות שקריאת התווית תעזור לכם אפילו תוויות עלולות להטעות. כמות הפרוטאין הגולמי במזון שונה מהכמות שכלב או חתול צעירים מסוגלים לעכל ולהשתמש בהם. התוויות אינן קובעות את הערך הביולוגי של הפרוטאין ויכולת העיכול שלו. הפחמימות במזון של כלבים וחתולים גם הן מגיעות ממקורות של קלוריות ריקות כגון סוכר, פרופילן גליקול וסירופ תירס.

    

לראש הדף

    

תזונה צמחונית

 

חתולים

עדיין לא נערך מחקר מספיק על תזונה צמחונית או טבעונית בריאה עבור חתולים כדי שנוכל להמליץ עליה. חתולים, כמו כלבים ובני אדם הם אוכלי בשר. יש הטוענים שתזונה טבעונית או צמחונית עבור חתולים מתאימה בהחלט, עם התוספים הנחוצים. אבל כמה מהחומרים המזינים שחתולים זקוקים להם באים בעיקר ממקורות מהחי. חתולים צריכים חומצה אראכידונית (חומצת אמינו), טאורין, ויטמין B12, A, ו-D וחומצות שומניות מסוימות. למרות שבעלי חיים מסוגלים ליצור סינתזה של חומרים אלה בכוחות עצמם, בכל זאת אנחנו מחכים לזמן בו תזונה ללא בשר עבור חתולים תומלץ ללא היסוסים וללא תנאים. עד אז נסו לקנות מזון שעשוי מבלי חיים שגודלו בתנאים אורגניים, בחופש.

 

כלבים

כלבים צריכים מחצית מכמות הפרוטאין שחתולים זקוקים לה, ושלא כמו חתולים הכלבים מפיקים תועלת מתזונה צמחונית או טבעונית ומסוגלים להסתגל אליה. כמו בני אדם כלבים הם אוכלי בשר וצמחים, והם אינם זקוקים לבשר כדי לשרוד. למעשה מצבם של כלבים חולים רבים השתפר בצורה משמעותית אחרי שעברו לדיאטה צמחונית או טבעונית. תזונה צמחונית מקלה על שיגרון, על בעיות בעור ובפרווה ועל משקל עודף. התייעצו עם הוטרינר שלכם לפני שאתם מסלקים את הבשר מהדיאטה של הכלב שלכם. הוטרינר שלכם ירצה וודאי לבדוק בקביעות את השתן של הכלב מפני שמזון צמחוני בלבד מעלה את רמת האלקלים בשתן, והדבר עלול לגרום לזיהומים בדרכי השתן.

 

וודאו שהכלב שלכם מקבל מספיק מינרלים ו-ויטמינים, בעיקר B12. ניתן להשיג מזונות צמחוניים וטבעוניים לכלבים שעשויים באיכות גבוהה. מזונות אלה הוסיפו את הויטמינים שיחסרו לכלב בגלל שאינו אוכל בשר. כדי לעזור לכלב שלכם להסתגל לתזונה צמחונית ערבבו את המזון החדש עם המזון שאתם מגישים לו בדרך כלל. שנו בהדרגה את היחס שבין שני סוגי המזון עד שתוציאו לגמרי את הבשר מהדיאטה שלו.

 

אחרי שהכלב עבר לדיאטה צמחונית, השגיחו עליו היטב כדי לוודא שהמזון החדש שלו מתאים לו, בעיקר אם הוא עדיין גור. וודאו שאין בעיות עיכול, ושימו לב לכל בעיית בריאות חדשה. אם קיימים שינויים בבריאות של הכלב שלכם קחו אותו אל הוטרינר.

 

אם אתם מתכוונים לבשל לכלב שלכם אוכל צמחוני - טופו, ביצים וגבינת קוטג' הם תחליפים טובים למוצרי בשר. לגורי כלבים וכלבים בוגרים שסובלים ממשקל עודף, כלבים זקנים או חולים יש דרישות תזונה אחרות. מידע נוסף תמצאו בספר המדריך השלם של ד"ר פיטקיירן לבריאות טבעית עבור כלבים וחתולים, מאת ריצ'רד פיטקיירן, ד"ר לוטרינריה, ד"ר לרפואה, וסוזן פיטקיירן, הוצאה שלישית, מתוקנת ומעודכנת, 2005  (אנגלית).

     

לראש הדף

    

הכנת מזון לחתול שלכם

וטרינרים מסוימים ממליצים על מזון חי לחתולים. אבל זהו נושא הנתון במחלוקת, משום שבקטריה ואורגניזמים מזיקים אחרים עלולים לזהם מזון חי. יש אנשים שמעדיפים להאכיל את החתול שלהם במזון צמחוני או טבעוני. אבל למרות שדיאטה טבעונית מתוכננת היטב מתאימה לכלבים, דיאטה כזאת מהווה בעיה לחתולים. רוב הוטרינרים מאמינים עדיין שחתולים הם טורפים טבעיים, אוכלי בשר והם זקוקים לו כפרוטאין בדיאטה שלהם, כמו גם למזון צמחי. יש וטרינרים שממליצים שלא לבשל את המזון של החתול בעצמכם משם שלחתולים דרישות תזונתיות קפדניות מאד במונחי פרוטאינים, סידן, זרחן ובעיקר טאורין (אחת מחומצות האמינו). דיאטה דלת טאורין עלולה לגרום למחלת לב חמורה ואפילו קטלנית ולבעיות קשות בעיניים. בנוסף לכך מזונות מסוימים של האדם רעילים לחתולים.

 

אם אתם מתכננים להאכיל את החתול שלכם מזון טרי במקום מזון משומר וארוז מראש, התייעצו עם הוטרינר שלכם על הצרכים המיוחדים לחתל שלכם. המזון הטוב ביותר הוא מזון אורגני שעבר עיבוד קל ביותר. נסו להשתמש בבשר רזה, כגון עוף הודו, כבד, תרנגולת, לבבות או המבורגר רזה, ומפעם לפעם מקרל. הקפידו לשמור על הגיוון, משום שכמות גדולה מדי מסוג אחד של בשר עלול לגרום לעודפים בויטמין אחד ולמחסור בויטמין אחר. עדיף לתת לחתולים בשר טחון וכך תוכלו להכניס לתוך הארוחה גם מרכיבים אחרים. ביצים, ובעיקר ביצי חופש הן מקור טוב לפרוטאין. מוצרי חלב, כגון גבינת קוטג', יוגורט, או חלב עזים גם הם מקור טוב לפרוטאין. זכרו שיש חתולים שמתקשים לעגל מוצרי חלב כלשהם, ורוב החתולים מתקשים לעכל את הלקטוזה בחלב פרה מפוסטר. אם החתול שלכם גם הוא מתקשה, אל תתנו לו חלב בכלל.

 

חתולים זקוקים לדגנים כעזרה לעיכול שלהם אבל מאחר שהמעיים שלהם קצרים ממעי האדם, בשלו את הדגנים לפני שאתם נותנים אותם לחתולים. חתולים אוכלים ברצון שיבולת שועל, קמח תירס, דוחן ובורגול והם מזינים מאד. אנא שימו לב שוטרינרים חלוקים ביניהם בקשר לכמות הדגנים שחתול צריך לאכול. מזונות צמחיים אחרים, כגון תירס, אפונה, שעועית וברוקולי הם מזינים כל עוד בושלו מראש. ויטמין A, שהוא ויטמין החיוני לחתולים מצוי בשמן כבד דגים. אפשר לקנות טאורין, ויטמין A ו-ויטמין E בכמוסות (קפסולות) או בנוזל. היזהרו כשאתם נותנים לחתול שלכם ויטמינים משום שעודף ויטמינים עלול לגרום בעיות בדיוק כמו מחסור בויטמינים.

 

מקור מעולה למתכונים עבור החתול שלכם הוא הספר המדריך השלם של ד"ר פיטקיירן לבריאות טבעית עבור כלבים וחתולים, מאת ריצ'רד פיטקיירן, ד"ר לוטרינריה, ד"ר לרפואה, וסוזן פיטקיירן, הוצאה שלישית, מתוקנת ומעודכנת, 2005  (אנגלית).

    

לראש הדף

    

הכנת מזון לכלב שלכם

בישול מזון בריא ומזין עבור הכלב שלכם דורש מידע על הצרכים המיוחדים לכלב שלכם. ולכן לפני שאתם מכינים בכוחות עמכם את המזון של כלבכם, התייעצו עם הוטרינרים שלכם. כלבים מסתדרים היטב עם דיאטה צמחונית או טבעונית. אבל אם אתם רוצים לכלול מזון מהחי ההנחיה הכללית היא להשתמש ב1/3 כמות בשר, ביצים או מוצרי חלב, ו-2/3 דגנים וירקות. הדרישות התזונתיות שונות מכלב לכלב. לדוגמה, כלב ששוקל כ-7 ק"ג זקוק ל-550 קילוקלוריות ליום בעוד כלב ששוקל 45 ק"ג זקוק ל-2,270 קילוקלוריות ליום.

 

האכילו את הכלב שלכם במזון אורגני ולא מעובד, אם אפשר. אם אתם עומדים להאכיל את הכלב שלכם בשר, עדיף להשתמש בבשר אורגני של בעלי חיים שגדלו בתנאי חופש. כפי שנאמר על מזון לחתולים, עליכם להשתמש במגוון בשרים רזים. ביצים ומוצרי חלב הם מקור לפרוטאינים אלא אם הכלב שלכם אינם מעכל טוב חלב, ולכן אין להשתמש בו בדיאטה שלו.

 

בשלו את הדגנים לפני שאתם נותנים אותם לכלב. כלבים אינם מסוגלים לעכל דגנים לא מבושלים. קטניות מועילות גם הן בדיאטה של הכלב משום שהן מספקות לו הרבה מאד פרוטאינים. יש לבשל שעועית היטב כדי להפחית את כמות הגזים ולמנוע גירוי למעיים. אם הכלב שלכם סובל מנפיחות בקיבה אל תתנו לו לאכול שעועית. טופו גם הוא מקור טוב לפרוטאינים.

 

יש כלבים שאוהבים לכרסם ירקות חיים, כגון גזר וקישואים. הגזר עוזר להם לנקות את השיניים והחניכיים ומשפר את העיכול. ירקות אחרים, כגון ברוקולי, מזינים אבל יש לבשל אותם. כלבים רבים אוהבים פרות, כולל דבלים (תאנים יבשות), שזיפים ותמרים יבשים, ופרות טריים. פרות הם מקור מצוין לויטמינים, מינרלים ואנרגיה. להקלה על העיכול תנו לכלב שלכם פרות אלה כחטיף או ממתק, לא בשעות הארוחה.

 

מתכונים מצוינים עבור הכלב שלכם תמצאו בספר המדריך השלם של ד"ר פיטקיירן לבריאות טבעית עבור כלבים וחתולים, מאת ריצ'רד פיטקיירן, ד"ר לוטרינריה, ד"ר לרפואה, וסוזן האבל פיטקיירן, ספרי רודייל, הוצאה השלישית, מתוקנת ומעודכנת 2005 (אנגלית).

   

לראש הדף

    

מזונות ומשקאות שאסור לכם אף פעם לתת לחתול או לכלב שלכם

אם אתם מתכננים להכין את המזון של החתול או הכלב שלכם בעצמכם, קיימים מרכיבים רעילים רבים שאסור לכם לכלול במזון זה.  אל תאפשרו לכלבים וחתולים גישה לפריטים שמופיעים ברשימה זו.

  

מזון מסוכן פוטנציאלית

השפעה אפשרית

משקאות אלכוהוליים

עלולים לגרום לדום לב, תרדמת, מוות

זרעי תפוחים

עלולים לגרום לגירוי במערכת העיכול, קואורדינציה גרועה, קשיי נשימה ואפילו הלם, תרדמת ומוות

מזון תינוקות שמכיל אבקת בצל

הבצלים רעילים לחתולים וכלבים – קראו את התוויות בהקפדה

עצמות עוף או דגים ועצמות שעלולות להתפצל

עלולות לגרום חסימת מעיים או קיבה ולפצעים במעיים או בקיבה

טונה משומרת לצריכת אדם

אם בעל החיים אוכל כמויות גדולות מהטונה היא עלולה לגרום לתת תזונה משום שהיא חסרה כמות מתאימה של ויטמינים ומינרלים. עלולה גם לגרום להרעלת כספית

מזון חתולים (לכלבים)

עשיר מדי בפרוטאינים ושומנים מכדי שיתאים לכלבים

שוקולד, קפה, תה או כל דבר שמכיל קפאין

הקפאין (והתאוברומין או תאופילין) עלול להשפיע על הלב ועל מערכת העצבים

מזון כלבים (לחתולים)

אם החתול אוכל בתכיפות מזון כלבים הוא עלול לסבול מתת תזונה ומחלות לב

ענבים וצימוקים

מכילים רעלן שמזיק לכליות

 תוספי ויטמינים / מינרלים לבני אדם, שמכילים ברזל

עלולים להזיק לחיפוי מערכת העיכול ולהיות רעילים לאיברים פנימיים אחרים, כולל הכבד והכליות

כבד בכמויות גדולות

עלול גרום להרעלת ויטמין A שמשפיעה על השרירים והעצמות

אגוזי מקדמיה

מכילים רעלן שפוגע במערכת העיכול ומערכת העצבים

 בצלים בכל כמות שהיא, שום בכמויות גדולות

עלולים להזיק לתאי הדם האדומים ולגרום לאנמיה

ביצים לא מבושלות, אם בעל החיים מקבל אותן בקביעות

מפחיתות את ספיגת הביוטין (ויטמין B) אם בעל החיים אוכל אותן בקביעות, והדבר עלול לגרום לבעיות בעור ובפרווה

דג חי, אם בעל החיים מקבל אותו בקביעות

עלול לגרום למחסור בתיאמין (ויטמין B), ובכך לגרום לאובדן תיאבון, עוויתות ובמקרים חמורים מוות

קסיליטול (xylitol), ממתיק מלאכותי שנעשה בו שימוש בכמה סוגים של ממתקים ללא סוכר ומסטיק, ומוצרים אחרים

אצל כלבים עלולה כמות קטנה ביותר לגרום ירידה פתאומית ברמת הסוכר בדם, שעלולה לגרום לדיכאון, העדר קואורדינציה, התקפי עוויתות, כשל בכבד ואפילו מוות

בצק שמרים

עלול להתרחב בקיבה ואפילו לקרוע אותה או את המעיים

    

לראש הדף