/* Milonic DHTML Website Navigation Menu Version 5, license number 187760 Written by Andy Woolley - Copyright 2003 (c) Milonic Solutions Limited. All Rights Reserved. Please visit http://www.milonic.com/ for more information. */

 

 

חיפוש

 

 

 

عربي

 
 

English

 
 

איך מלמדים חתולים וכלבים


דף מידע

 

 

 
 

סקירה כללית

על אימוץ חתולים וכלבים

מזון לחתולים וכלבים

זיהוי סימני מחלה

בריאות החתול והכלב:
דפי מידע

עקירת טופרים (ציפורניים) לחתולים

נסיעה עם חתול או כלב

איך מלמדים חתולים וכלבים

 

הצטרפות
או תרומות

  

  הקדמה

  החתולים שלכם

  איך תלמדו את החתול שלכם לא לנשוך

  איך ללמד את החתול שלכם לשמור על הניקיון

  איך ללמד את החתול שלכם להשתמש בעמוד הגירוד

  טיול עם החתול שלכם

  הכלבים שלכם

  איך ללמד גורי כלבים לא לנשוך

  כלבכם ותוקפנות

  איך ללמד את הכלב שלכם לשמור על הניקיון

  איך ללמד את הכלב שלכם שלא לא לנבוח יותר מדי

  איך להפסיק את ההתנהגות ההרסנית של הכלב שלכם

  איך ללמד את הכלב שלכם לשבת

  הילדים שלכם


    

הקדמה

אילוף חתול או כלב מצליח בצורה הטובה ביותר בעזרת חיזוק חיובי. השימוש בתגמול במקום בעונש מעודד התנהגות טובה. התגמול יכול להיות חטיף, שבח, ליטוף או צעצוע אהוב. כאשר אתם משתמשים בשיטת אילוף זו חשוב שהתגמול יתקבל מיד. חשוב גם שהאילוף יהיה עקבי ושכל המשפחה תשתף פעולה. כאשר החתול או הכלב שלכם מפסיקים להתנהג בצורה הרצויה לכם תוכלו להפסיק את החטיפים. במשך הזמן עליכם לגמול לבעל החיים רק במחצית מהזמן, ובסופו של דבר תנו לו חטיף רק לפעמים אבל תמיד שבחו את הידיד מעולם החי על התנהגות טובה. זכרו שלא לגמול לבעל החיים על התנהגות בלתי רצויה. לדוגמה, אם הכלב שלכם נובח בזמן לא רצוי אל תתנו לו חטיף כדי להפסיק את הנביחות.

 

לפעמים נעשה שימוש בעונש מילולי באימון כדי להפסיק התנהגות מסוימת. עליכם להעניש מילולית כשבעל החיים שלכם עוסק בהתנהגות הלא רצויה. כמו חיזוק חיובי, אם הנכם מענישים מילולית את בעל החיים מספר שניות מאוחר מדי, החתול או הכלב לא יקשרו את העונש עם ההתנהגות. אל תשתמשו אף פעם בעונש גופני. עונש גופני אינו הומאני והוא גם עלול לגרום להתנהגות בלתי רצויה אחרת. לדוגמה, מכות לחתול או טלטול שלו יפחידו אותו ויגרמו לו לשרוט או לנשוך. עונש זה גם גורם לידידכם מעולם החי לאבד את האמון בכם.

 

פעלו על פי המלצות אלה:

 • נסו לדמות מהי תחושתו של בעל החיים שלכם במצב כזה.
 • הקפידו ששעורי האילוף יהיו קצרים ומהנים.
 • אל תצפו להתנהגות מושלמת.
 • הפסיקו את האימון אם אתם מאבדים את הסבלנות שלכם.
 • אל תנסו לאלף את בעל החיים שלכם אם הוא עייף, רעב או לא מרגיש בטוב – או כשאתם עייפים, רעבים או לא מרגישים בטוב.
 • סיימו תמיד את שיעור האילוף במצב חיובי – כשבעל החיים הצליח לעשות דבר מה נכון.

     

לראש הדף

   

החתולים שלכם

    

איך לאמן את החתול שלכם לא לנשוך

רוב החתלתולים נושכים רק כשהם רוצים לשחק. לחתולים מרץ רב והאינסטינקט הטבעי שלהם כולל גם מארב ונשיכה ולכן התנהגות זו היא חלה מהמשחק שלהם. כדי למנוע התנהגות כזאת עליכם לוודא שלחתול שלכם יש מספיק צעצועים. נסו לאפשר לחתול שלכם לשחק עם חתולים אחרים. והחשוב מכל – שחקו עם החתלתול שלכם! חתלתולים זקוקים למשחק כדי לפתח בריאות גופנית ורגשית. בכל פעם שהחתול נושך קלות בקרסול שלכם, פשוט אמרו "לא!" בסופו של דבר החתלתול שלכם יבין שנשיכת הקרסוליים שלכם לא תגרום לכם לשחק אתו, והיא לא תענוג בכלל.

    

איך ללמד את החתול שלכם לשמור על הניקיון

החתולים הם בעלי חיים נקיים מטבעם. הציבו את ארגז החול של החתול שלכם במקום פרטי אבל נגיש בקלות, הרחק מהמים והמזון שלו. על החתול שלכם לדעת איפה ארגז החול ויש לשבח אותו כשהוא משתמש בו.

 

הקפידו שהחול לא יהיה עמוק מאד משום שחתולים רבים לא ישתמשו בחול שעומקו עולה על 5 ס"מ. מספר הפעמים שעליכם לנקות את החול תלוי בסוג החול. בדרך כלל יש לנקות אותו כל יום ולהחליף אותו בחול טרי פעם בשבוע. מספיק לרחוץ את הארגז במים וסבון. כימיקלים אחרים עלולים למנוע מהחתול שלכם להשתמש בארגז החול, והם עלולים להיות רעילים. במשקי בית בהם גדלים חתולים רבים יש להציב מספר ארגזי חול. אם לחתול שלכם הייתה "תאונה" נקו מיד את המקום בחומר ניקוי (כגון חומץ לבן ומים) כדי לסלק את הריח. אמרו לחתול שלכם "לא!" במהלך ה"תאונה", ואחר כך הניחו אותו בארגז החול ושבחו אותו שם. אל תשתמשו אף פעם בחומרי ניקוי רעילים באזורים נגישים לחתולים.

 

אם החתול שלכם מסרב שוב ושוב להשתמש בארגז החול שלו, יתכנו מספר סיבות לכך. יתכן שהחול שלו מלוכלך מדי, יתכן שהוא לא מהסוג המתאים לחתול שלכם. חתולים מסוגלים להיות בררנים מאד, ולכן עליכם לנסות עד שתמצאו את סוג החול שהחתול שלכם אוהב. החתול שלכם עלול לגרום ל"תאונות" משום שהוא במתח בעקבות העברת דירה, הצבת רהיטים חדשים, כניסתו של אדם נוסף לבית או בעל חיים חדש בבית. הסבר נוסף לעשיית הצרכים מחוץ לארגז החול הוא שהחתול (בדרך כלל זכר) מסמן את הטריטוריה שלו. אם החתול שלכם עדיין לא סורס, סירוס עשוי להפסיק התנהגות זו. אם החתול שלכם השתמש תמיד בארגז החול ורק לאחרונה התחילו לקרות "תאונות" קחו אותו לוטרינר בהקדם כדי לוודא שהסיבה אינה בריאותית.

    

איך ללמד את החתול שלכם להשתמש בעמוד גרוד

כל החתולים צריכים לטפס ולגרד ולשרוט, ופעולות אלה גורמות להם הנאה. אבל רוב האנשים לא רוצים שהחתול שלהם יהרוס לגמרי את הוילונות והרהיטים שלהם. תוכלו למנוע התנהגות כזאת אם תלמדו את החתול שלכם להשתמש בעמוד גרוד (או ריהוט מיוחד שנועד לחתולים), שבדרך כלל מכוסה בחבל סיבים, קרטון או שטיח. חתולים רבים אוהבים את עמודי הגרוד האלה, וקל מאד לאמן אותם להשתמש בהם במקום בריהוט. אם סוג אחד של עמוד לא עוזר, השיגו סוג אחר ונסו לשנות את המיקום.

 

בתקופת האילוף הציבו את עמוד הגרוד במקום נוח שם תוכלו לצפות בחתול שלכם כשהוא משתמש בו. הרעיפו עליו דברי שבח ו אהבה ותנו לו חטיף בכל פעם שהוא מגרד את העמוד או מטפס עליו. זכרו שעליכם לתת את הגמול כשהחתול מגרד בעמוד. אם החתול זקוק להדרכה נוספת, צרו משחק עם שרוך או צעצוע מושך אחר והריצו אותו סביב העמוד. כשהחתול יעביר את ציפורניו על עמוד הגרוד כמשחק הוא יגלה שזהו צעצוע נפלא. גרדו את העמוד בציפורניים שלכם או השתמשו בפתיל אם אתם צריכים למשוך את החתול שלכם לעבר העמוד. נסו להשתמש בחטיף חתולים בראש העמוד. אל תכריחו את החתול שלכם בכוח להשתמש בעמוד על ידי החזקת הכפות שלו, משום שדבר זה יגרום לו לשנוא את העמוד.

 

אם החתול שלכם ממשיך לשרוט את הרהיטים אמרו לו "לא!" הביאו אותו אל העמוד והדגימו לפניו את הגרוד עם הציפורנים שלכם. כשהחתול שלכם משתמש בעמוד הגרוד שבחו ועודדו אותו. אם תתמידו באילוף זה החתול שלכם יקלוט את המסר שהרהיטים הם "לא!" והעמוד הוא "חתול טוב".

 

יתכן גם שלמרות שהחתול שלכם ישתמש בעמוד הוא יקבע לעצמו מקום גרוד חביב על הריהוט. נסו לכסות את האזור בסדין חלק או מפה או אפילו נייר דבק כפול צדדים. והעיקר אל תחשבו אפילו לעקור את ציפורני החתול שלכם משום שזהו הליך לא נחוץ ולא הומאני. ראו  עקירת ציפורניים לחתולים .

   

טיול עם החתול שלכם

אם תאפשרו לחתול שלכם להסתובב בחוץ כשהוא חופשי תנהגו בחוסר אחריות ברוב המקרים. ללא פיקוח והשגחה החתול שלכם עומד בפני סכנות ממשיות מאד של תחבורה, מחלות ובעלי חיים שעלולים להיות תוקפנים. אם אתם חיים בבית עם חצר, תוכלו להציב גדר שתהיה עמידה גם נגד חתולים. אם אין ביכולתכם לעשות זאת נסו ללמד את החתול שלכם ללכת אתכם לטייל כשהוא נושא עליו רתמה ורצועה. אם תיקחו את החתול החוצה כל יום באותה השעה פחות או יותר הוא ילמד שזהו הזמן היחיד בו הוא יכול לצאת החוצה.

 1. ראשית הרגילו את החתול שלכם לרתמה בתוך הבית. רתמה עדיפה הרבה יותר מקולר משום שהחתול לא יכול להשתחרר ממנה.
 2. כשהחתול התרגל לרתמה חברו אליה רצועה והניחו לו לגרור את הרצועה אחריו כך שיתרגל לתחושת המשיכה ברתמה.
 3. כשנראה לכם שהחתול מרגיש בנוח עם הרצועה תרגלו הליכה בתוך הבית.
 4. בפעמים הראשונות שאתם יוצאים בחרו שעה שקטה של היום כך שהחתול לא ייבהל. זכרו שדשא ועצים מעניינים את החתול שלכם ולכן התאזרו בסבלנות ותנו לו להוביל אתכם.

     

   

הכלבים שלכם

 

המטרה הסופית באילוף כלב היא ליצור קשר בין הכלב שלכם והמשפחה החדשה שלו או שלה וליהנות מהתהליך עצמו. העניקו חיזוק חיובי כדי להבטיח יחסים מאושרים.

   

איך תלמדו את גורי הכלבים לא לנשוך

כמו חתלתולים, גורי כלבים אוהבים לשחק ! לרוע המזל חלק גדול מהמשחק כולל שימוש בשיניים החדות שלהם כדי לחקור ולבדוק. כלבלב שלועס את האצבעות שלכם נראה לכם לא מזיק יחסית, אבל עוד שנתיים הוא לא יהיה כל כך בלתי מזיק. כרסום נוטה להעלם כשהכלבלב מתבגר, אבל כדאי לכם למנוע זאת מההתחלה. למדו את הכלב שנשיכה אינה צורת משחק מקובל. כאשר הגור מנסה ללעוס את אצבעות הידיים או הרגלים שלכם נסו להחליפן בצעצוע או עצם בטוחה. לטפו את הגור הצעיר והסיחו את דעתו באמצעות חטיף קטן. כך הכלב ילמד שמלטפים אותו כשהוא לא נושך או לועס.

 

גישה אחרת היא לצעוק בכל פעם שהגור נושך אתכם. צעקה תבהיל את הגר ותגרום לו להפסיק לנשוך. וכשהוא מפסיק – שבחו אותו. שיטה יעילה אחרת היא להתעלם מהגור שלכם אחרי שהוא נושך אתכם. אחרי הצעקה התרחקו ממנו למשך דקה.

   

כלבכם ותוקפנות

הדרך הטובה ביותר למנוע תוקפנות היא לחברת (להרגיל לחברה) את הכלב שלכם לחלוטין כשהוא עדיין גור צעיר. הציגו את הכלב שלכם בפני אנשים רבים ומצבים רבים. הוא חייב לחוות אינטראקציה חיובית עם כלבים ובעלי חיים אחרים ועם המראות והקולות של חיי היום יום. קחו את הכלבלב אתכם לעתים קרובות החוצה והפכו כל חוויה חדשה לכיף. וודאו שהוא מבין שזרים יכולים להיות חברים שלו. הוא צריך ליהנות מליטופים וחיבוקים.

 

לעתים כלבים מבוגרים נושכים אנשים או כלבים אחרים מתוך פחד או כדי להגן על הטריטוריה שלהם. כלבים שלא חונכו מפגינים יותר תוקפנות. אם הכלב או הכלבה שלכם לא עוקרו או סורסו הניתוח עצמו עשוי להפחית את התוקפנות.

 

כלבים שמבלים זמן רב לבדם בחצר האחורית או קשורים לשרשרת נעשים לעתים קרובות מסוכנים. זכרו תמיד שעל הכלב שלכם להרגיש כחלק מהמשפחה. אבל אם אינכם בטוחים איך הכלב שלכם יגיב להמון השאירו אותו בבית. אם הכלב שלכם אינו מגיב כשורה כלפי מבקרים ואורחים החזיקו אותו בחדר אחר. כלבים שעברו חברות, שהיו נתונים להשגחה וזכו לאהבה נושכים רק לעתים רחוקות. פתחו ציפיות סבירות: כלב שזכה לחיברות מצוין עלול לנהום אם כלב אחר יתקרב אל צלחת המזון שלו.

 

אם לכלב שלכם יש בעיית תוקפנות, פנו לעזרת אנשי מקצוע שיעזרו לכם להכין תוכנית אילוף מיוחדת.

    

איך ללמד את הכלב שלכם לשמור על הניקיון

בדרך כלל כלבים מעדיפים לעשות את צרכיהם רחוק מהמקום בו הם אוכלים, ישנים ומשחקים. גורי כלבים זקוקים ליותר אילוף ועידוד כדי שילמדו לשמור על הניקיון. מאחר שהם מסוגלים להתאפק רק מספר קטן של שעות, יש לאפשר להם לצאת החוצה פעמים רבות במשך היום. אילוף לניקיון דורש זמן, מאמצים והרבה סבלנות.

 

ראשית הקפידו על תוכנית האכלה קבועה ודעו תמיד איפה הכלב. אם אתם רואים סימנים שהוא צריך לעשות את צרכיו, כגון יציאה מהחדר, הליכה הלוך ושוב, יבבה, הליכה בעיגולים או רחרוח – קחו אותו מיד החוצה. גמלו לו בשבח או חטיפים כשהוא עושה את צרכיו בחוץ. אתם צריכים לקחת את הגור שלכם החוצה כמעט כל שעה. כל הכלבים חייבים לצאת החוצה בשעות קבועות, בדרך כלל פעם בבוקר, אחרי ארוחות, לפני שעוזבים אותם לבד ובלילה. כשאתם לוקחים את הכלבלב שלכם החוצה אל תחזרו הביתה עד שיעשה את צרכיו.

 

אם אתם תופסים את הכלב שלכם כשהוא עושה את צרכיו בבית, תצעקו בקול "לא!" ומיד הוציאו את הכלב החוצה. אם תפחידו את הכלב שלכם הוא יפסיק. אפשרו לכלב לסיים את עשיית הצרכים בחוץ וגמלו על כך. אל תכו את הכלב אם יש לו "תאונה" בבית. אל "תדחפו את האף שלו" לתוך הצרכים. אם לא תפסתם את הכלב כשעשה את צרכיו בבית לא תוכלו לעשות דבר. הכלב חייב ליצור קשר בין לא נכון - עשיית הצרכים בבית, ונכון - עשיית צרכים בחוץ. נקו מיד את כל "התאונות" במסלק ריחות לא רעיל כך שהכלב לא יימשך אל אותה הנקודה שוב ושוב.

 

עדיף ללמד את הכלב שלכם מיד שעשיית הצרכים בתוך הבית היא מעשה לא טוב. אילוף עם נייר מועיל אך ורק אם קיימות הגבלות מסוימות. אם אתם משתמשים בנייר כדי לאלף את הכלב שלכם השתמשו באותה השיטה בה מלמדים כלב לשמור על הניקיון. אם תתחילו על ידי הגבלת הכלב שלכם לאזור קטן סביב הנייר, יפחת הסיכוי ל"תאונה". הגדילו בהדרגה את הגישה של הכלב לבית כולו והוא יישאר עם הנטייה לחזור אל הנייר. תוכלו גם להתחיל עם אזור גדול מכוסה בנייר, ואחר כך להפחית בהדרגה את האזור. הקפידו להחליף את הנייר בתכיפות כך שהכלב לא ייאלץ לעשות את צרכיו לא על הנייר.

    

   

איך ללמד את הכלב שלך ללא לנבוח יותר מדי

כלבים נובחים בגלל סיבות רבות: כשהם נהנים, כשהם מקבלים את פניכם, כשהם מפחדים, מתוסכלים, מגנים על הטריטוריה שלהם, וכשהם שומעים כלבים אחרים נובחים. יש כלבים שנוטים לנבוח יותר מכלבים אחרים. אם הכלב שלכם נובח הרבה מאד ומפריע לכם ולשכנים שלכם, עליכם לעשות משהו בקשר לכך.

 

אם אתם רוצים להפחית את כמות הנביחות של הכלב שלכם חשוב להבין למה הוא נובח. נסו לזהות את הגורמים לנביחות ומנעו חשיפה של הכלב לגורמים אלה. לדוגמה, אם הכלב נובח על כל מי שעובר ליד החלון חסמו את הגישה לחלון או כסו אותו כך שהכלב לא יוכל להסתכל החוצה. דרך אחת להפסקת נביחות על מבקרים הי להציב צעצוע חביב על הכלב ליד הדלת הקדמית. אם הכלב שלכם מרים את הצעצוע לפני שהוא מקבל את פני האורחים סביר שהוא ינבח פחות. אל תעודדו נביחה על קולות וצלילים מסוימים, כגון המלים "מי שם?"

 

אם הכלב שלכם נובח על אנשים אחרים ועל כלבים כשאתם מטיילים אתו הסיחו את דעתו בעזרת חטיפים מיוחדים לפני שהוא נובח. שבחו את הכלב בכל פעם שהוא עובר ליד אחד מגורמי הגירוי שלו ואינו נובח.

 

למדו את הכלב שלכם שאסור לו לנבוח ברגע שאתם אומרים (לא צועקים) "שקט". אחרי שהכלב שלכם נובח מספר פעמים סגרו בעדינות את הפה שלו ואמרו "שקט". אם הוא מפסיק לנבוח תנו לו חטיף.

 

אם הכלב שלכם נובח ללא הפסקה כדי למשוך תשומת לב, במקום לגמול לו על ידי מתן תשומת לב התעלמו ממנו. ברגע שהנביחה פוסקת תוכלו לתת לו מה שהוא רוצה, בין אם זה ליטוף, משחק או טיול בחוץ.

 

יש כלבים שנובחים ללא הפסקה, מה שמכונה נבחנים אימפולסיביים. הם נובחים ללא הפסקה זמן רב על שום דבר. לפעמים הם גם מסתחררים סביב עצמם, מסתובבים או קופצים בעוד הם נובחים. במקרה כזה יתכן שהכלב שלכם זקוק ליותר פעילות, גירוי שכלי ומגע חברתי. אל תשאירו את הכלב שלכם קשור יותר מאשר לזמן קצר ביותר. ראו קשירה אם אתם חושבים שהכלב שלכם הוא נבחן אימפולסיבי התקשרו לוטרינר או למומחה להתנהגות כלבים ובקשו מידע נוסף.

   

איך להפסיק את ההתנהגות ההרסנית של הכלב שלכם

לעיסה נורמלית עבור כלבים, בעיקר עבור גורים ששיניהם צומחות. גורים לועסים כמעט כל זמן שהם מוצאים. אם לכלב שלכם יש הרבה צעצועים משל עצמם שאותם הוא יכול ללעוס, ספק אם הוא ילעס את הנעליים החביבות עליכם. גורים זקוקים להשגחה צמודה. אם אתם רואים את הגור שלכם לועס משהו שאסור לו ללעוס, אמרו "לא!" וקחו את החפץ ממנו. מאלפי כלבים ממליצים להשתמש בחומרים מסחריים בעלי טעם רע כדי למנוע כלבים מללעוס.

 

הריסת חפצים עשויה להיות סימן לחרדת נטישה. אם הכלב שלכם לועס חפצים, מילל, נובח או עושה את צרכיו בבית כשאתם יוצאים, יתכן שלא עבר חיברות (התאמה חברתית) מתאים כשהיה גור. מנעו חרדת נטישה על ידי תרגול "עזיבה" לזמן קצר כדי להרגיל את הכלב שלכם לעבודה שלמרות שאתם עוזבים, אתם תחזרו.

 

גניבת מזון היא התנהגות הרסנית. קיימות דרכים רבות למנוע מכלב לקפוץ על השיש במטבח או על השולחן ולגנוב מזון. יש שמציעים להניח אריזות משקה ריקות על השיש כך שהן יפלו כשהכלב יגע בהן. היו עקביים ומנעו את הקפיצה על השיש או על השולחן בכל פעם שהדבר נעשה בנוכחותכם. אמרו בחדות "לא!" ו"רד!".

 

אחרי מספר שבועות עם גור או הכלב שלכם, אם עדיין אתם מתקשים לאלף אותו קראו ספרים על אילוף כלבים או השתתפו בכיתות לאילוף כלבים. אם לדעתכם הכלב שלכם נעשה תוקפני או רגזן, או אם הוא לא מצליח להתגבר על חרדת הנטישה שלו כדאי לכם לבקש עזרה נוספת ממאלף כלבים מקצועי.

   

איך ללמד את הכלב שלכם לשבת

פקודה בסיסית זו תעזור לכם ליצור תקשורת טובה. היא גם תעזור לכם למנוע מהכלב שלכם לקפוץ על אנשים.

 

תחילה הראו לכלב שלכם חטיף או גמול אחר. אמרו "שב" והזיזו את החטיף ליד אפו של הכלב. כלבים רבים יעקבו אחרי החטיף בעיניהם, ירימו את ראשיהם ויורידו את החלק האחורי שלהם אל הרצפה. תרגלו פקודה זו על יד הקיר כך שהכלב לא יוכל לזוז לאחור. לחצו בעדינות בקלות על חלקו האחורי של הכלב והדבר יעודד אותו להתיישב. אחרי מספר פעמים מוצלחות אל תראו לכלב את החטיף מראש. וכך הוא יהיה תלוי פחות בראיית החטיף כדי לבצע את הפקודה. בסופו של דבר תרגילו את הכלב לכך שהחטיף נמצא על השולחן או בכיס שלכם כשאתם אומרים "שב". כך ילמד הכלב שלכם סבלנות. עם תרגול והתמדה כל כלב יכול ללמוד פקודה בסיסית זו.

 

הרעיון הוא להיות סבלני. זכרו שידידכם מעולם החי לומד שפה אנושית. והחשוב יותר מכל, לעולם אל תתעללו בכלב.

   

הילדים שלכם

 

בעלי החיים אינם היחידים שיש ללמד אותם כיצד ליצור קשר חברתי מקובל ובטוח. ילדים צריכים גם הם ללמוד איך להתנהג עם בעלי חיים – הכלבים והחתולים שלכם ואלה ששייכים לאחרים. להלן כמה המלצות לדרך בה תוכלו ללמד את הילדים שלכם:

 • התייחסו אל כל בעלי החיים בכבוד. אל תצעקו, תמשכו אותם, או תתגרו בהם משום שהדבר גורם לבעל החיים לפחד או לגלות תוקפנות. זכרו שבעלי חיים גם הם מרגישים.
 • אם אתם רואים כלב לא מוכר שנראה לכם ידידותי (מקשקש בזבנו, לא נובח), בקשו ממטפלו של הכלב רשות לפני שאתם מתקרבים אליו. אם המטפל מרשה , במקום לבוא אל הכלב מלמעלה, הציבו את ידכם בגובה פניו של הכלב כדי שיוכל לרחרח אתכם. אם הכלב עדיין נראה ידידותי לטפו אותו בעדינות.
 • אם אתם רואים כלב לא מוכר משוחרר בחוץ ללא ליווי, אל תתקרבו אליו. כלבים עלולים לנשוך מפחד, כדי להגן על עצמם או כדי להגן על הטריטוריה שלהם. מצאו מבוגר אחראי שיהיו מוכן לתפוס את הכלב אם הוא או היא הלכו לאיבוד.
 • למדו את סימני התוקפנות של כלבים: הפרווה סומרת על גבם; הזנב קשיח, לא מקשקש; שיניים חשופות; נביחה או נהמה. אם אתם מצויים ליד כלב כזה עמדו בשקט והסתכל הצידה עד שהכלב יעבור. אל תרוצו.