/* Milonic DHTML Website Navigation Menu Version 5, license number 187760 Written by Andy Woolley - Copyright 2003 (c) Milonic Solutions Limited. All Rights Reserved. Please visit http://www.milonic.com/ for more information. */

 

 

חיפוש

 

 

 

عربي

 
 

English

 
 

חיות בית – שותפות מנצחת לשני הצדדים


סקירה כללית

 

 

 
 

סקירה כללית

טיפול בחתולים ובכלבים

ידידים כלואים מעולם החי

מניעת ריבוי-יתר של
בעלי חיים

המרפאה הניידת לעיקור/סירוס

מכלאות ומקלטים
לבעלי חיים

אמצעי חירום

אלרגיה לחתולים או כלבים

כשחתול או כלב הולכים לעולמם

בזיכרון, בליטוף, בהוקרה
(אנגלית)

 

הצטרפות
או תרומות

  

מאז ביית האדם את הכלב ואת החתול (לפני 10,000 ו-8,000 שנה, בהתאמה), הולך הקשר בינם לבין בני האדם ומתהדק ושני הצדדים מפיקים ממנו תועלת רחבת היקף. תוחלת החיים של בעל חיים מטופל היטב ארוכה בלמעלה מעשר שנים מזו של בעל חיים הנאלץ לדאוג לעצמו. מחקרים רבים שנעשו בתחום זה מלמדים כי אדם המגדל חיות בית זוכה למגוון רחב של יתרונות, הן גופניים והן רגשיים.

 

תועלת בריאותית לאדם

חיות בית מביאות לירידה בלחץ דם וברמות טריגליצרידים, כולסטרול ומתחים נפשיים. נמצא שאנשים המגדלים חיות בית סובלים פחות מבעיות רפואיות קלות וזוכים לתקופות אשפוז קצרות יותר, הוצאות רפואיות נמוכות יותר, מצב פסיכולוגי כללי טוב יותר, ושרידות גבוהה יותר בשנה הראשונה לאחר אירוע לב. שיעור התמותה של חולי לב בשנה הראשונה לאחר ניתוח נמוך בחולים המטפלים בחיות בית פי ארבעה מאשר זה של חולים שאינם מגדלים חיות.

 

תועלת נפשית ורגשית

בעלי חיים מהווים מקור להנאה, שעשוע וצחוק ומשמשים בני-שיח מעולים. הם נענים לצורך שלנו לגעת ולחוות מגע ומביאים אותו על סיפוקו, ומעניקים לנו חום וחיבה חפים משיפוטיות וביקורתיות. אנשים המטפלים בכלבים הולכים ברגל פי שניים מחבריהם חסרי הכלבים, ולדבריהם הכלבים אף מספקים להם הזדמנויות לאינטראקציה חברתית. נשים בודדות המגדלות בעל חיים בביתן מדווחות על תחושת בדידות מועטה באופן משמעותי בהשוואה לנשים המתגוררות לבדן. חיות מחמד ממלאות תפקיד מרכזי בחייהם של חולים סופניים, מסייעות להם להתמודד עם המחלה, מארחות להם לחברה, מרעיפות עליהם חיבה ונותנות טעם לחייהם. חיות בית מסייעות גם בהתמודדות של קשישים עם הבידוד החברתי והשינויים והמעברים המתרחשים בשנות החיים המאוחרות.

  

לראש הדף

  

יתרונות לילדים

אמפתיה, אחד הרכיבים המרכזיים באינטליגנציה הרגשית, תופסת מקום חשוב יותר מאשר רמת אינטליגנציה (IQ) בניבוי אושר והצלחה בחייו העתידיים של הילד. נמצא שילדים אשר ספגו מילדותם ערכים של אהבה וכבוד לבעלי חיים, חשים אמפתיה רבה יותר לזולת לעומת חבריהם שגדלו ללא חיות מחמד.

  

בתקופות משבר כגון בעת גירושין, מעבר דירה או מחלה סופנית או פטירה של אחד ההורים, מוצאים ילדים בבעלי חיים נקודת משען המעניקה אהבה בלתי תלויה, תנחומים ותמיכה רגשית. ילדים נפתחים בקלות רבה יותר בחברת בעלי חיים מאשר בחברת בני אדם, והדאגה לבעלי החיים מעניקה לילדים תחושת מסוגלות, שגרה הנוסכת בטחון ותחושת חיוניות וערך עצמי, בתקופה שהיא סוערת מיתר הבחינות.

  

פסיכולוגים פדיאטריים מציינים כי בעלי חיים ממלאים תפקיד חשוב בסיוע לילדים שעברו התעללות ומקלים עליהם להיפתח ולבטא במילים את תחושותיהם. כאשר האמון במבוגרים אובד, עשויים הילדים לבטוח דווקא בבעלי חיים ולא באדם אחר. בכנס של עמותת חי שעסק בקשר בין אלימות כלפי בעלי חיים ואלימות כלפי בני אדם, הציגה ד"ר ברברה בוט, אחת הדוברות, מקרה של ילדה בת חמש או שש שנפלה קרבן להתעללות פיזית, שכלית ורגשית חמורה. בין היתר תחבו סכין בידה של הילדה, אחזו בה והכריחו אותה לדקור בעלי חיים. הילדה אהבה חיות והסבל שנגרם להם מידיה, מבלי שתהיה לה שליטה על המתרחש, גרם לה זעזוע עמוק. ניסיונות שונים לדובב אותה עלו בתוהו, והיא הצליחה לראשונה לבטא את מה שעבר עליה רק כאשר ציירה סוס ותיארה את האירועים הקשים שחוותה בצורה השלכתית, כאילו נעשו לסוס ולא לה. הילדה הועברה בכוונה תחילה למשפחה עם כלב. בשלב הראשון גילתה הילדה חרדה עזה וסירבה להתקרב לכלב מחשש שמא תזיק לו. הכלב, מצדו, הפגין כלפיה אמון מלא אשר סייע לשקם בהדרגה את בטחונה העצמי האבוד. הכלב פתח בפני ילדה זו שער לחיים בריאים ושפויים.

  

לדברי הפסיכולוג ד"ר ג'יימס ג'י לינץ': "אנחנו מכניסים לביתנו ולחיינו חיות מחמד, לא משום שאנו נחמדים אליהם, אלא משום שאנו זקוקים להם."

  

לראש הדף

  

בעלי חיים כמצילי חיים

סיפורים רבים נכתבו על בעלי חיים שהזהירו בני אדם מפני סכנה ואף סיכנו את חייהם כדי להציל אחרים. ג'ק הוא אחד מבעלי החיים האמיצים הללו. הכלב, חבר ביחידת כיבוי אש 105 של העיר ניו יורק, ישב במושבו הקבוע ליד נהג מכונית הכיבוי ששעטה ברחובות העיר בצופרים מייללים. לפתע הבחין הנהג בילד כבן שלוש עומד באמצע הכביש, משותק מאימה. הנהג סחט את דוושת הבלם בכל כוחו, משאית הכיבוי העצומה החלה להאט בחריקה מחרישת אוזניים, אך בשל התאוצה הגבוהה המשיכה להתקדם במהירות מבהילה, והנהג ציפה בבעתה ובחוסר אונים להתנגשות הבלתי נמנעת. ג'ק קלט את המצב כהרף עין, זינק מהרכב הנוסע, עבר אותו בדהרה, חצה בזינוק את נתיב הנסיעה של מכונית הכיבוי האימתנית הקרבה במהירות והדף את הילד הצידה. הכלב והילד הספיקו להתגלגל לשולי הכביש כשהרכב הכבד חולף על פניהם ונעצר לבסוף במרחק מה מהם. סנטימטרים ספורים הפרידו בין ג'ק והילד לבין מוות בטוח. אגודת צער בעלי חיים של ניו יורק העניקה לכלב את עיטור הגבורה.

  

אחריות האדם כלפי בעלי החיים

אין חולק על התרומה המגוונת ורבת הפנים של חיות הבית לאיכות החיים שלנו, ואין גבול להכרת התודה שאנו חייבים להם. נוכל להתחיל לפרוע את החוב בנטילת אחריות למצוקתם הנוכחית והצטרפות למאבק למען השיפור במצבם. האדם ביית את בעלי החיים לפני אלפי שנים, איפשר להם להתרבות, ולבסוף נטש אותם. טעות היסטורית זו עומדת בבסיס הסבל הנורא שאנו עדים לו בכל מקום. מניעת ריבוי יתר של בעלי חיים היא אחת הדרכים בהן תוכלו גם אתם לסייע.

  

כאחראים על בעלי חיים, וודאי תרצו להעניק לבני חסותכם, שותפיכם לחיים, את הטיפול הטוב ביותר. במדור זה באתר תלמדו אלו בעלי החיים ניתן לאמץ כחיות מחמד ואלו מהן מוטב להשאיר בטבע; כיצד לטפל בחיות בית; מה החשיבות של סירוס ועיקור; מהם הסימפטומים של מחלות נפוצות וכיצד מטפלים בהן. בנוסף מכיל המדור מידע על סכנות אפשרויות האורבות לחיות הבית, ביניהן מוצרים וצמחים שונים, למי לדווח על התעללות בבעלי חיים וכיצד, מה לעשות כשחית מחמד הולכת לאיבוד, איך לקדם פני אסון ואיך לבדוק אם המכלאה המקומית עושה את המירב למען בעלי החיים. רכישת ידע נותנת כוח, המאפשר להעניק לבעלי החיים טיפול טוב יותר, וליהנות משנים ארוכות יותר של חיים משותפים, מאושרים ומלאי סיפוק.

  

הערה: אנו מתייחסים אל האדם כאל מטפל, מגדל או אחראי על בעלי חיים ולא כ"בעלים", כדי לעקור את התפיסה הרואה בבעלי חיים רכוש קנייני.

  

לראש הדף