/* Milonic DHTML Website Navigation Menu Version 5, license number 187760 Written by Andy Woolley - Copyright 2003 (c) Milonic Solutions Limited. All Rights Reserved. Please visit http://www.milonic.com/ for more information. */

 

 

חיפוש

 

 

 

عربي

 
 

English

 
 

מוכנות למקרי אסון


דף מידע

 

 

 
 

סקירה כללית

סכנות נפוצות שאורבות לחתולים וכלבים

מוכנות למקרי אסון

כשבעל חיים הולך לאיבוד

במקרה של התעללות
בבעלי חיים

 

הצטרפות
או תרומות

  

אין זה משנה איפה אתה גר, חשוב ביותר להתכונן מראש לכל אסון שהוא. בהכנות אלה חייב להשתתף כל אחד מבני המשפחה, כולל ידידכם מעולם החי. אפילו אם האזור בו אתם גרים אינו מועד להוריקנים או טורנדו, אינו אזור מועד לרעידות אדמה ואינו ליד אגם גדול, אינו סובל משטפונות פתאומיים או שרפות יער וספק אם יהיה מטרה למתקפת טרור – בכל זאת חשוב להתכונן לכל סוג של אסון כדי להבטיח את שלום בני משפחתכם, בני אדם או אחרים. זכרו ששריפה רגילה בבית עלולה להרוס את הבית שלכם בכל זמן שהוא.

הצמידו זיהוי לבעלי החיים שלכם

על ידידכם מעולם החי לשאת תמיד זיהוי נאות ומעודכן. וכך אם דבר מה יקרה ניתן יהיה להשיב את בעל החיים שאבד לידידו בן האנוש. במקרה של התראת מזג אוויר קשה אבטחו את הקולר של בעל החיים שלכם והצמידו לו שם ומספר טלפון של ידיד או בן משפחה שגר מחוץ למדינה. אסון עלול למנוע לפעמים תקשורת במשך ימים שלמים.

 

דרך נהדרת להבטיח שידידכם מעולם החי יזוהה תמיד במהומה שאחרי אסון היא להחדיר שבב מתחת לעורו או עורה. השבב הוא האמצעי היחיד שמבטיח שאתם וידידכם מעולם החי תפגשו שוב, כל עוד המידע על השבב מדויק ומעודכן. אם בעל החיים שלכם נושא שבב, רשמו ככתובת שניה שמו של אדם שחי מחוץ למדינה. אם קורה אסון באזורכם, יתכן שאי אפשר יהיה להגיע אליכם. ולכן וודאו שהאדם השני אליו ניתן לפנות יקבל במהירות את ההודעה וידע עם מי להתקשר. אם החתול או הכלב שלכם הגיעו למקלט בגלל אסון המוני, פעלו מיד כדי להוציא את בעל החיים משם לפני שיימסר לאימוץ או יורדם.

 

התקפות טרור בבית

במקומות כמו ישראל, בהם קיים פוטנציאל להתקפת טילים או אפילו מתקפת טרור כימית או ביולוגית, הוכנו נהלים מיוחדים כדי להגן על האזרחים ובעלי החיים התלויים בהם. מסכות גז שנבנו בישראל עבור בעלי חיים וכלובים ניידים מיוחדים נעשו פופולריים מאד בערכות הגנה ביתיות. אם בעל החיים שלכם חובש מסכה עליכם לבדוק אותה לעתים קרובות כדי להבטיח שהיא לא מפריעה לו לנשום. כלבים נוטים להתנגד למסכות. בדקו אם הכלב שלכם נאבק בה, במסגרת ההכנות המוקדמות שלכם. אם כן, בקשו מהוטרינר שלכם להמליץ על תרופת הרגעה קלה שתרדים את הכלב קלות ותעזור לו לסבול את המסכה - ונסו גם שיטה זו. אנא זכרו שבנסיבות של מצב חירום ומתח קשה אתם עלולים לתת לבעל החיים שלכם מנת יתר. עליכם להתכונן כך שבמקרה של מצב חירום, תבצעו צעדים שהתכוננתם היטב לקראתם. אפשרות נוספת היא להכין מראש את כמות תרופת ההרגעה הדרושה (כדור, חצי כדור, מספר טיפות) במיכל נפרד.

 

אל תשאירו אף פעם את בעלי החיים שלכם מאחור

החשוב ביותר, אם אזור עומד בפני פינוי קחו את ידידיכם מעולם החי אתכם. אפילו אם אתם חושבים שאתם הולכים לזמן קצר בלבד. אפילו אסון קל כמו דליפת גז או שיטפון לא חמור עלולים למנוע מכם מלטפל בבעלי החיים שלכם לזמן ארוך. בעלי חיים שננטשים מאחור במקרה אסון עלולים להיפצע בקלות, ללכת לאיבוד או ליהרג. היזהרו תמיד כשאתם עוסקים בביטחון של בעלי החיים שלכם ובני משפחתכם. אם תתכננו מראש לא תצטרכו לעזוב את בעל החיים שלכם מאחור. הקפידו שכל כלי הרכב שלכם יהיו מתודלקים ותמיד החזיקו אצלכם כסף מזומן לשעת חירום. אם אתם מוכנים תוכלו להעמיס את ערכת החירום לטווח קצר שלכם, את בעלי החיים שלכם ואת המשפחה למכונית ולצאת תוך מספר דקות.

 

יתכן שלא תהיו בבית כשיתרחש האסון. אם השכנים שלכם ידידותיים לבעלי חיים שאלו אותם אם יהיו מוכנים לעזור במקרה של אסון. זהו חלק מהתכנון שאתה עושה מראש.

 

אל תחכו לרגע האחרון

אנשים רבים מחכים זמן רב מדי אחרי ההודעה שיש לפנות אזור מסוים, ובמקרים מסוימים לא קיימת כלל התראה או שהיא ניתנת מאוחר מדי. אם אתם מצויים במצב זה ואתם לא מסוגלים למצוא את בעלי החיים שלכם לפני שמכריחים אתכם לפנות אזור, לפחות הניחו מים ומזון מספיקים בפנים או מחוץ לבית עבור בעלי החיים. הציבו גם שלטים סביב הבית שלכם וליד מקום המרבץ החביב על החתול או הכלב שלכם, אם כוחות ההצלה יבואו לחפש בעלי חיים באזור שלכם השלטים יקלו עליהם למצוא את ידידכם מעולם החי. הוסיפו כתובת ומספר טלפון של המקום בו תהיו, של ידיד קרוב או של קרוב משפחה.

 

היו מוכנים

מאחר שאסון עלול להתרחש בכל זמן שהוא הכינו ערכת חירום מראש שתכלול בתוכה את כל מה שנחוץ לכם , וארזו הכל במכלים קלים לנשיאה. הציבו את הערכה במקום נגיש. ערכת חירום עבור ידיד מעולם החי תכלול: תרופות של בעל החיים, תיק רפואי, עזרה ראשונה, רצועה ורתמה קשיחים, מזון, מים, קערות ועבור חתול – כלוב נשיאה וחול. תוכלו גם לכלול צעצועים כדי להפחית את המתח של בעל החיים. אם תישאו אתכם את ההיסטוריה הרפואית של בעל החיים ואת התיק הרפואי הוטרינרי תוכלו להבטיח שהוא או היא לא יסולקו ממכלאה מקצועית או ממקלט לבעלי חיים שהוקם לטיפול בבעלי חיים במהלך אסון. זוהי סיבה נוספת להקפיד על החיסונים של בעל החיים שלכם. התיק הרפואי יראה שידידכם מעולם החי אינו נושא כל מחלה מדבקת.

 

מקלטי חירום רבים עבור אנשים שפונו אינם מאפשרים כניסתם של בעלי חיים. עליכם תמיד לדעת מראש היכן אתם, משפחתכם וידידיכם מעולם החי תוכלו לשהות במקרה של אסון. התקשרו אל בתי מלון ואכסניות מחוץ לאזור מגוריכם ובדקו מהי המדיניות שלהם בקשר לקבלת בעלי חיים, ושמרו רשימה של בתי מלון שמסכימים לקבלם. בדקו האם במקרה של אסון המלון יוותר על המדיניות שלו שאוסרת כניסת בעלי חיים. אם אתם מקבלים הודעה מראש על אסון ממשמש ובא, התקשרו מראש והזמינו חדרים. שאלו ידידים או בני משפחה מחוץ לאזור שלכם האם יהיו מוכנים לקבל אתכם למספר ימים, כולל בעלי החיים שלכם, או לפחות את בעלי החיים, במקרה חירום. הכינו רשימה של מתקני מגורים ו-וטרינרים שיכולים לקלוט בעלי חיים במקרי חירום. רשמו גם מספרי טלפון מאוישים 24 שעות ביממה.

 

זכרו תמיד שבעלי חיים עלולים להגיב בצורה חריגה למתח. קישרו היטב כלבים והעבירו חתולים בכלובים. אל תשאירו בעלי חיים ללא השגחה בכל מקום שהוא משום שהם עלולים לברוח. אפילו בעלי החיים האמינים ביותר עלולים להיכנס לפאניקה, להתחבא או לנסות לברוח. אם איבדתם חתול או כלב במצב כזה הקפידו שיהיו בידכם צילומים עדכניים שיעזרו לכם למצוא את בעל החיים האובד.

 

לראש הדף

  

סוסים

למרות שחשוב להכין את ידידכם מעולם החי לאסון, סוסים דורשים טיפול מיוחד בגלל הממדים שלהם ודרישות התובלה שלהם. התכוננו מראש משום שאם יהיה עליכם לחכות לרגע האחרון עד שתתפנו מהמקום, יתכן שתצטרכו לעזוב את הסוסים שלכם מאחור ובכך תחשפו אותם לסכנת פציעה ואפילו מוות.

 

מניעת שריפה מצויה בעדיפות ראשונה אצל בעלי סוסים. מנעו תמיד עישון סביב האורווה ואחסנו מכונות, כלי רכב וחומרים דליקים כגון חציר הרחק מהאורווה. התקינו מתקנים לכיבוי אש סביב האורווה, בעיקר ליד הכניסה. למרות כל מאמצי המניעה שלכם שריפה עדיין אפשרית. אם אתם מוכנים לשריפה, הכנות אלה יצילו את חיי הסוסים שלכם. הרחיקו תמיד את הציוד מדלתות האורווה והאסם. הכינו מסלול פינוי מהיר ו-ודאו שכל אחד מכיר אותו. הציבו את תוכנית הפינוי במספר מקומות על מנת שעובדי חירום יזכו בגישה מהירה אל התוכנית במקרה שאינם מסוגלים לפנות את הסוסים בעצמכם. עליכם לתלות שלט עם מספרי טלפון למקרי חירום, כגון מנהל האורווה, וטרינר או מכבי האש ליד הכניסה לאורווה. עליכם לדאוג לכך שניתן יהיה להבחין מהדרך בכתובתה של האורווה. למדו את הסוסים שלכם נהלי חירום ופעילויות שהם עלולים להיתקל בהן במקרה אסון. למרות הקושי נסו להפחית את הפחד שלהם מפנסים ואורות מהבהבים.

 

זהו את הסוס שלכם עם כתובת קעקע או שבב. רשמו את הגיל שלו או שלה, המין, הגזע והצבע, ושמרו על רישומים אלה עם צילום וכל מידע מעודכן אחר לזיהוי הסוס יחד עם המסמכים החשובים שלכם. כך, אם הסוס שלכם יאבד, יהיה בידכם כל המידע הדרוש שיעזור במציאתו. אם לא התקנתם אמצעי זיהוי לסוסים שלכם לפני האסון צבעו את הפרסות שלהם, השתמשו בקולרים לצוואר או צבעו את מספר הטלפון על צדו של כל סוס.

 

פנו את הסוסים שלכם במהירות בעזרת נגרר מיוחד. אם אין לכם נגרר כזה, ארגנו את הפינוי עם אנשים אחרים שיכולים לעזור לכם. חשוב שהסוסים ירגישו בנוח כשהם מצויים בתוך הנגרר. אם הם לא רגילים לנסוע בנגרר כזה תרגלו את התהליך כדי שיתרגלו אליו.

 

הכינו תוכניות מראש. סדרו עם חבר, עם האגודה לצער בעלי חיים, מרכז לסוסים או בעלים של חווה פרטית אכסון עבור הסוסים שלכם עד חלוף מצב החירום. התקשרו אתם לפני שאתם מביאים לשם את הסוסים שלכם. הכינו אפסר ורסן עבור כל סוס. הצמידו לכל רסן תג שיישא את שם הסוס, שמכם, מספר הטלפון שלכם ומספר טלפון נוסף למקרי חירום. הכניסו את תוצאות בדיקות קוגין (בדיקות אנמיה מדבקת של סוסים) של הסוסים שלכם, מסמכי הוטרינר, צילומים לזיהוי ועוד מידע חיוני (כגון היסטוריה רפואית, אלרגיות ומספרי טלפון למקרי חירום) לתוך מעטפה עמידה למים. אחסנו את המעטפה במקום בטוח שניתן להגיע אליו בקלות. כמו עם כל אחד מידידיכם מעולם החי אתם צריכים לדאוג לגישה למזון, מים ותרופות עבור כל סוס. החזיקו תמיד ערכת עזרה ראשונה ניידת שאותה תוכלו לקחת אתכם למקרי פציעה.

 

במקרי חירום מסוימים יתכן שלא תוכלו לקחת את הסוסים אתכם. חשבו על סוג האסון: האם עדיף לסוסים שלכם להיות בתוך אורווה או בשדה הפתוח?

 


מקורות

 

התקשרו אל הוטרינר שלכם או כל סוכנות מקומית לניהול חירום למידע על תוכניות למקרי חירום ואפשרויות פינוי באזור שלכם.

 

עצות של השירותים הוטרינריים של משרד החקלאות:

http://agri3.huji.ac.il/~yakobson/aprotection

 

עצות של הצלב האדום:

Pets and Disaster: Be Prepared (באנגלית) – ידידים מעולם החי ואסון: איך להתכונן

 

עצות של הסוכנות הפדרלית האמריקאית לניהול מקרי חירום:

Disaster Planning for Pets, Livestock, and Wildlife (באנגלית) – עצות לתכנון לקראת אסון עבור ידידים מעולם החי, חיות משק וחיות בר

 

   

לראש הדף