/* Milonic DHTML Website Navigation Menu Version 5, license number 187760 Written by Andy Woolley - Copyright 2003 (c) Milonic Solutions Limited. All Rights Reserved. Please visit http://www.milonic.com/ for more information. */

 

 

חיפוש

 

 

 

عربي

 
 

English

 
 

מדוע סירוס / עיקור חיוניים


דף מידע

 

 

 
 

סקירה כללית

מדוע סירוס/עיקור חיוניים

עיקור וסירוס בגיל צעיר

חתולים חסרי בית
בישראל

 

 


קמפיינים: התרבות יתר
של חתולים וכלבים

הצלה בצפון: עיקור וסירוס גורים לפני אימוץ

 

הצטרפות
או תרומות

  

כלב ממתין במקלט למותו:
תוצאה אחת של סירוב לעקר או לסרס

כלבים וחתולים היו ידידיהם של בני האדם משך אלפי שנים. אולם הביות הוציא בעלי חיים אלה מהסביבה הטבעית שלהם, וההתרבות שלהם אינה מבוקרת יותר על ידי טורפים או שטח המחייה שלהם. וכעת אנו נתונים במשבר של התפוצצות אוכלוסין, אשר בו הקורבנות האמיתיים הם מאות אלפי כלבים וחתולים חסרי בית אשר לעתים קרובות מבלים ומסיימים את חייהם הקצרים בסבל נורא. רבים מומתים במקלטים. סירוס ועיקור ידידיכם מעולם החי יסייעו מאוד בחיסול המקור לבעיה זו.

 

מהם סירוס ועיקור?

עיקור הוא סילוק באמצעות ניתוח של השחלות והרחם של נקבה, וכך היא אינה מסוגלת להרות. הניתוח מבוצע בהרדמה מלאה וקרוב לוודאי שהחיה תוכל לחזור לביתה תוך יום או יומיים, ופעילותה תוגבל ל-10 ימים בערך. למידע מפורט יותר אנא ראו באתר שלנו, בדפים העוסקים בעיקור של כלבות וחתולות.

 

סירוס הוא סילוק באמצעות ניתוח של אשכיו של הזכר, ולכן הוא אינו מסוגל יותר להפרות. הניתוח מבוצע בהרדמה מלאה והכלב או החתול יכולים לחזור הביתה כבר באותו היום, ופעילותם מוגבלת לשבוע בערך. למידע מפורט יותר אנא ראו באתר שלנו, בדפים העוסקים בסירוס של כלבים וחתולים.

 

המספרים

כלבה אחת שלא עוקרה וצאצאיה מסוגלים לגרום להולדתם של 67,000 כלבים תוך בשש שנים. חתולה אחת שלא עוקרה וצאצאיה מסוגלים לגרום להולדת 420,000 חתולים בשבע שנים.1 בקצב כזה אין פלא שהרחובות מתמלאים בחתולים וכלבים בלתי רצויים (האומדן הוא של 2,000 חיות בכל קילומטר מרובע). כ-100,000 גורים וחתלתולים ייוולדו בישראל השנה, ורובם לא ימצאו בית. מספר שווה של כלבים וחתולים יינטשו באותה השנה. כלבים וחתולים בבתים אוהבים ואחראים מסוגלים לחיות עד שנות העשרה שלהם. ברחוב, כשהם ננטשים לגורלם ונאלצים לדאוג לעצמם, הם חיים כשנתיים.2

 

בעלי חיים בלתי רצויים נחשבים לפעמים כמטרד וחייהם הקצרים כרוכים ביחס אכזרי, רעב, מחלות, מוות בכבישים, לכידה עבור מעבדות מחקר, ועוד ריבוי ללא פיקוח. בעלי חיים עזובים רבים מתו בעקבות אכילת מזון מורעל בסטריכנין, שיטת הרעלה שהותרה על ידי הממשלה. רעל זה גורם למוות רצוף ייסורים על ידי חנק תוך כדי עוויתות.

   

לראש הדף

  

תפיסות נפוצות ושגויות על סירוס ועיקור של כלבים וחתולים

 "סירוס או עיקור החתול / הכלב שלי ישנה את האישיות שלו / שלה. טעות

סירוס אינו משנה את העובדה שהכלב או החתול הם זכרים – הם עדיין יימשכו אל המין השני ויגנו על בני משפחתם האנושיים, אבל קרוב לוודאי שהם לא יסמנו את הטריטוריה שלהם או ינסו לתפוס שליטה במשפחה. בעלי חיים מסורסים נאמנים יותר לידידיהם בני האדם ונוטים פחות לשוטט או להילחם. נקבות שעוקרו נוטות פחות למה שמכונה "הריון מדומה", שעלול לפגוע בחיה מבחינה נפשית וגופנית.

 

 "ניתוחים אלה יגרמו כאבים לכלב/חתול שלי". טעות

הניתוחים אינם מכאיבים לבעלי החיים, והם לא יחושו כל חוסר נוחות משך כל חייהם – להפך! בעלי חיים שסורסו או עוקרו אינם פגיעים כל כך לסרטן השחלות והערמונית. העיקור מסלק את המצוקה ואת חוסר הנוחות שנקבות סובלות בתקופת הייחום, מסלק את הסכנה של סרטן הרחם, ומפחית בצורה משמעותית את הסכנה לסרטן הפטמות. בעלי חיים שסורסו או עוקרו סובלים פחות ממחלות מדבקות וקטלניות שנגרמות על ידי העברת נוזלי הגוף, כגון  וירוס הכשל החיסוני של חתולים (FIV) ו לוקמיה של חתולים (FeLV).

בנוסף לכך, על ידי חיסול היכולת להתרבות נעלם גם רצונם של החתול או הכלב לעשות זאת, ובכך הם גורמים פחות מצוקה לעצמם ולכם. לא תאלצו יותר להעניש את בעל החיים או להשגיח עליו מקרוב בכל מקרה בו הוא מתקרב אל בעל חיים אחר, וידידכם מעולם החי לא יתהה מדוע אתם צועקים עליו או מושכים ברצועה בניסיון להרחיק אותו מהחברים שלו.

 

 "הכלב או החתול שלי ישמינו וייעשו עצלנים אם אסרס או אעקר אותו או אותה". טעות

עליה במשקל נגרמת על ידי מזון רב מדי ומחסור בתרגול.

 

 "כל חתולה או כלבה חייבת להמליט פעם אחת לפני שהיא מעוקרת, וזו דרך נהדרת לילד שלי לחוות את נס החיים". טעות

ככל שתקדימו לעקר את ידידתכם מעולם החי, כך תטיבו עמה. ההריון וההמלטה גורמים לחיה מצוקה רבה, נפשית וגופנית. בנוסף לקשיי המלטה, האם עלולה להתמודד עם מותם של גורים. קיים גם הסיכון של זיהום בשחלות ובפטמות. אם כל כך חשוב שהילדים שלכם יהיו עדים ל"נס החיים", שכרו קלטת וידאו או התקשרו אל צער בעלי חיים המקומי או אל קבוצה למען בעלי חיים והציעו להעניק בית אומנה לחיה בהריון או לגורים או חתלתולים שזה עתה נולדו.

 

 "ידידתי מעולם החי כבר בהריון, ולכן מאוחר מדי לעקר אותה". טעות

למרות שהמצב כבר קשה אין כל סיבה רפואית שלא לעקר כלבה או חתולה בהריון (אם אתם חוששים לבריאותה של ידידתכם היקרה, הוטרינר שלכם יעזור לכם להחליט). עליכם להציג בפני עצמכם מספר שאלות קשות, והחשובה בהן היא: "האם אוכל למצוא או לספק בית בטוח ומטפח עבור תינוקות אלה?" אם התשובה היא "לא", אנא, שיקלו הפלה רפואית כדבר ההומאני ביותר לעשותו. אפילו אם התשובה היא "כן", זכרו שכל כלבלב או חתלתול שאתם שומרים אצלכם או מוצאים לו בית לוקח את מקומו של כלב או חתול שכבר זקוק נואשות לבית.

 

 "יש לי כלב או חתול בית. הוא / היא לעולם אינם יוצאים החוצה, ולכן סירוס או עיקור הם בזבוז זמן וכסף". טעות

צורת חשיבה זו משמעותה טרגדיה. אין זה משנה כמה אתם מקפידים על החזקת הכלב או החתול שלכם בתוך הבית, תמיד קיים הסיכוי שהוא או היא יברחו החוצה. נדרשות רק מספר דקות כדי שנקבה תתעבר, או שזכר יעבר נקבות אחרות בסביבה. הניתוח אינו יקר בהתחשב בכך שהוא ניתוח חד פעמי שתועלתו מתמידה לכל החיים. אנא קראו על המרפאה ניידת שלנו לסירוס / עיקור.

 

נושאים אחרים

בעיית ריבוי היתר אינה מוגבלת לבעלי חיים חסרי בית. לאנשים רבים ידידים מעולם החי שהם מתירים להם להסתובב בחוץ לבדם. דבר זה מוסיף למספרם העצום של חתולים וכלבים משום שלעתים קרובות חיות הבית בריאות יותר ונוטות יותר להתרבות אם לא עוקרו או סורסו. ברגע שחתולה מביאה הביתה חתלתולים שאיש לא רצה בהם, לעתים קרובות הם ננטשים, והדבר מוסיף למספרם של בעלי החיים, שחיים ברחוב ומסוגלים להמשיך ולהתרבות.

  

משרדי החקלאות והסביבה של ישראל הקצו בשנת 2007 מימון למבצע ארצי מתמשך לסירוס ועיקור אלפי כלבים. בעלי כלבים בישראל שעדיין לא סירסו או עיקרו אותם, מתבקשים להתקשר אל הוטרינרים שמשתתפים במבצע.

  

אנא, אם יש לכם ידיד / ה מעולם החי שלא עוקר / סורסה, קבעו תור היום אצל הוטרינר שלכם. הכלב או החתול שלכם יהיו מאושרים יותר, יחיו חיים ארוכים יותר, ולא יוסיפו למספר המדהים של בעלי חיים בלתי רצויים ברחובות, הסובלים סבל נורא בחייהם הקצרים.

  

למידע נוסף על עבודתנו לקידום סירוס ועיקור, אנא קראו על המאבק נגד התפוצצות אוכלוסין אצל כלבים וחתולים.

  

לראש הדף

  


הערות שוליים

1 בלוות'ר, בית הספר לוטרינריה של אוניברסיטת פנסילבניה, מס' 63, חורף 2006
http://www.vet.upenn.edu/Portals/0/media/Bellwether%2063%20Winter%202006.pdf Page 6

 

2 דליה איציק, "המשרד דורש סירוס ועיקור של חיות מחמד", ג'רוזלם פוסט, 12 ינואר, 2000