/* Milonic DHTML Website Navigation Menu Version 5, license number 187760 Written by Andy Woolley - Copyright 2003 (c) Milonic Solutions Limited. All Rights Reserved. Please visit http://www.milonic.com/ for more information. */

 

 

חיפוש

 

 

 

عربي

 
 

English

 
 

הכשרת וטרינרים ועובדי מקלטים לבעלי חיים 1999


 

 

 

 
 

קורס וסדנאות 1999

מדריך לניהול מקלטים לבעלי חיים

סדנאות 2000

כנס וסדנאות 2003

הצטרפות
או תרומות

  

כלובים אלה שמכילים בעלי חיים בתוכם הם כלובים חשוכים, מזוהמים, קטנים ומסוכנים

הקורס הראשון לניהול מקלט לבעלי חיים שנערך אי פעם בישראל, בבית הספר לרפואה וטרינרית על שם קורת ברחובות, ואשר אורגן ומומן על ידי חי זכה להצלחה עצומה. בנובמבר 1999 השתתפו וטרינרים עירוניים, ראשי מקלטים ועובדי מקלטים לבעלי חיים מכל רחבי ישראל בקורס בן יומיים. הנושאים כללו לכידה וטפול הומאניים בבעלי חיים; דרישות התזונה של בעלי חיים צעירים וזקנים, חולים ובריאים; תברואה ומניעת מחלות; השיטה ההומנית ביותר להרדמה, כשיש צורך בכך; וכיצד לזהות סוסים שעוברים התעללות.

 

בעקבות הקורס הוזמן הצוות של חי לשלושה עשר מקלטים לבעלי חיים ומכלאות עירוניות בכל רחבי הארץ, כדי להדריך ולייעץ בשיפורים אשר יקלו על סבלם של אלפי בעלי חיים בארץ.

 

הקורס הועבר על ידי דוג סייף, x(Seif) DVM ופני סיסטרו (Cistaro). ד"ר סייף הוא מומחה לתברואה ומניעת מחלות במקלטים לבעלי חיים, והוא משמש כיועץ רפואי למקלטים רבים בארצות הברית. פני סיסטרו צברה 25 שנות ניסיון בניהול מקלטים, האחרון בהם מקלט של החברה ההומאנית פנינסולה בסאן מתאו, קליפורניה. היא יועצת עצמאית ומדריכה במקלטים ברחבי הארץ, ועוסקת בחקירת מקרי התעללות.

 

בעיות שהתגלו במתקנים כללו:

 • צפיפות חמורה (לדוגמה 130 כלבים המטופלים על ידי עובד אחד במשרה מלאה ועובד אחד במשרה חלקית).
 • כלבים מוחזקים בכלובים לזמן ארוך מדי (במקרה אחד – 6 שנים).
 • כלובים קטנים מדי.
 • חתלתולים בכלובים מושארים ללא מזון ומים, על רצפת חוטי מתכת ללא מצע.
 • פיסות מתכת בולטות מתוך הכלובים ועלולות לפצוע את בעלי החיים.
 • אין הפרדה בין בעלי חיים חולים ובריאים, ולכן המחלות עלולות להתפשט בקלות.
 • אי אפשר לנקות ולחטא כיאות את המתקן, או שנעשה שימוש רב מדי באקונומיקה כדי לנקות אותו והדבר עלול לצרוב את הקרומים הלחים בריאות בעלי החיים.
 • גורי כלבים מהמלטות שונות מונחים באותה המכלאה, על רצפת עפר, ולכן וירוסים כגון parvo עוברים מגור אחד לשני. וכאשר מועברים הגורים למכלאת כלבים לצורך אימוץ הוירוס פושט בין כל הכלבים ולעתים נוצר הצורך להרדים את כולם.
 • לכלבים אין מקום יבש או גבוה לעמוד או לשבת עליו, ולכן הכלבים רועדים על רצפה קרה ורטובה.
 • הכלובים מורדים ממקומם מבלי להוציא קודם כל את הכלבים מתוכם, ולכן הם מתלכלכים מהצואה שלהם עצמם ומפחדים מבני אדם.
 • העדר תאורה ואיוורור.
 • חתולים וכלבים מוחזקים באותו חדר.
 • במקום אחד נקשרו 20 כלבים אל הקיר בשרשרות והומתו האחד לעיני השני בזריקות מכאיבות אל הלב, ללא הרדמה מוקדמת. צוות חי הכשיר את עובדי המקלט בהליכי הרדמה והמתה נכונים וביצע מעקב כדי להבטיח שהנהלים הישנים הוחלפו.
 • במקרה אחר הוחזק כלב גדול ופראי במקלט במשך היום כשהוא קשור בשרשרת והפחיד את החתולים המוחזקים בכלובים ומאמצים פוטנציאליים. בלילה הוא שוחרר כדי לשמור על המקלט, והרג כל חתול רחוב שחדר למקום בחפשו אחרי מזון. חי תרמה כספים כדי לאטום את המקלט כך שבעלי חיים תועים לא ייכנסו לתוכו, והכלב הועבר זמנית מהמקלט למקום בו הוא נמצא תחת פיקוח. קיבלנו גם התחייבות מהוטרינר שמנהל את המקום שהכלב יימסר לאימוץ למשפחה מתאימה ולא יוחזק יותר במקלט.
 • באותו המקלט אפשרה מערכת הביוב לצואה לעבור מכלוב אחד אל תוך השני לפני שהגיעה אל חור הניקוז במרכז החדר. מנהל המקלט הסכים לאטום את המרווחים והפערים שבין הכלובים עד הרצפה כדי למנוע מעבר מים וביוב ממכלאה אחת לשניה.
 • במתקן אחד עובדים הרדימו חתולים בעזרת כלורפורום במקום סודיום פנטוברביטל, משום שלא הוכשרו בשיטות המתה נכונות, בהעדר וטרינר אחראי.
 • במתקן אחר תושבי העיר דיווחו שהוטרינר מרדים ברחוב את ידידיהם בעלי החיים של אזרחים בעזרת רעל הסטריכנין, אשר גורם למוות בחנק ולעוויתות משך 24 שעות. במקרים מסוימים הוא הזריק סודיום פנטוברביטל לידידיהם בעלי החיים של אזרחים בצורה לא נכונה, וגרם להם לכאבים קשים משום שמעולם לא למד כיצד להרדים בעלי חיים בצורה נכונה.
 • מתקן אחד היה מבנה ישן מאד, נמוך, חשוך, ללא חלונות או איוורור ועם מכלאות בטון קטנות מאד עבור כלבים. סדקים בבטון מנעו ניקיון ממשי. במתקן חדש יותר באותה העיר גרמה מערכת ניקוז, שלא הותאמה כראוי, לכלבים להגיע לידי מגע עם הצואה של כלבים אחרים משום שהיא עברה לידם בדרך אל הביוב. צוות חי נפגש עם ראש העיר אשר הסכים לסגור את המתקן הישן לגמרי ולהעביר את בעלי החיים למקלט בעיר שכנה.

חי ייבאה עבור בעלי חיים שיש להרדים סודיום פנטוברביטל מהיר פעולה שניתן להשיגו בארצות הברית, וספקה כמות ממנו בחינם למספר מתקנים בהם ביקרנו.

    

מדריך לניהול מקלטים לבעלי חיים

תוכלו לקרוא את הגרסה המושלמת מדריך לניהול מקלטים לבעלי חיים (קובץ אקרובט PDF) ששימש את צוות חי בקורס זה. גרסה מתוקנת ומושלמת של מדריך זה תהיה זמינה בקרוב בעברית.

  

תוכלו להדפיס אותו מחלון תכנת הגלישה, או להוריד אותו (לשמור זיכרון במחשב) לקריאה והדפסה מאוחר יותר:

 1. לחצו על הלינק למטה – manual_h.pdf – עם הלחיץ הימני של העכבר (או במקינטוש: לחצו לחיצה ארוכה).
 2. כאשר המדריך נפתח לחצו על Save Target As (אינטרנט אקספלורר) או Save Link As (נטסקייפ) (אל תלחצו על Print Target).
 3. שמרו את הקובץ manual_h.pdf במקום נוח לכם במחשב שלכם.
    
  manual_h.pdf

כדי לראות ולהדפיס את הקובץ אתם זקוקים ל-Adobe Acrobat Reader שמאפשר לכם לקרוא מסמכים (כדי להשיג תוכנה זו, או למידע נוסף, אנא פנו לאתר  Adobe Website)

 

הכשרה משלימה

חי הוזמנה לחזור ולתת הכשרה מעשית במספר ערים.

 

ראו הכשרה בוטרינריה וניהול מקלטים 2 (2000)

  

לראש הדף