/* Milonic DHTML Website Navigation Menu Version 5, license number 187760 Written by Andy Woolley - Copyright 2003 (c) Milonic Solutions Limited. All Rights Reserved. Please visit http://www.milonic.com/ for more information. */

 

 

חיפוש

 

 

     
 

English

 
 

 דורבנות


המציאות העירומה

 

 

 
 

תוכן

דורבנות

 

 


הזוועה מאחורי הזוהר

מאבקה נגד מרוצי סוסים:
סקירה כללית

סוסי משא וחמורים: התעללות והצלה

רודאו

 

הצטרפות
או תרומות

  

היסטוריה

רבי יהודה החסיד, שחי במאה ה-12, הזהיר יהודים שרכבו על סוסים – אמצעי התחבורה היחיד אז – מפני השימוש בדורבנות, משום שהיו אכזריים לבעלי החיים.  

דורבנות התגלו בקברים אטרוסקיים כבר במאה השנייה לפני הספירה. הם היו עשויים מברונזה עם חוד פשוט; דורבנות עם גלגלי קוצים פותחו מאוחר יותר באירופה.

 

הגדרה

דורבן הוא מתקן מתכתי בצורת U, שנקשר על המגף מעל לעקב, כשהוא פונה לאחור. הוא נועד לגרום לסוס ללכת קדימה או מהר יותר. רוכבים ברוב התחומים נוהגים להשתמש בדורבנות, וזה כולל רוכבים שמנצלים את הסוסים לבידור, אישי או ציבורי, כגון מרוצים סביב חביות או באירועי רודיאו.

 

איך פועלים הדורבנות?

שרירים ועצבים עוברים באלכסון בצדי הסוס, והמקום הרגיש במיוחד הוא בנקודת ההצטלבות שלהם. ברגע שרוכב יושב על הסוס, החלק התחתון של רגליו נמצא מעל אזור זה. לחץ קל בלבד בנקודה זו גורם לתגובה לא רצונית שבה הסוס אוסף את רגליו האחוריות אל מתחת לבטנו וזז, אינסטינקטיבית, קדימה. כשרוכב נושא על רגליו דורבנות, הוא לוחץ או בועט בסוס באזור רגיש זה.

 

באיזו מידה הסוסים רגישים?

הסתכלו בכל סוס שאתם רואים בחוץ, אפילו אם הוא עומד או מלחך עשב בשלווה, ושימו לב מה אתם רואים כשזבוב נוחת על נקודה כלשהי בעורו. העור שלו מרטט ומגיב אפילו למגע הקל ביותר. הוא עשוי אפילו להניף את זנבו מיד, או להפנות את ראשו לאחור כדי לסלק את הזבוב. לחילופין, הניחו ידכם קלות ובעדינות על צדו, והוא יזוז הצידה באותה הדרך בה אתם מגיבים לאדם שאתם רוקדים אתו, או משפיעים עליו. סוסים רגישים בצורה יוצאת מן הכלל.

 

האם השימוש בדורבן הוא מעשה אכזרי?

כן. הדורבנות, שנפוצים מאוד ברכיבה בסגנון שנפוץ במערב ארצות הברית, הם אמצעי קשה ומכאיב מאוד ועלולים לגרום לפצעים מדממים כמו גם לכאב חד בזמן הרכיבה. רוכבים בועטים לעיתים בחדות בסוסים שלהם כדי לגרום להם לדהור או להסתובב במהירות. דבר זה בולטת באירועי רודיאו, בתחרויות מרוץ סביב חביות או בתחרויות לכידה בחבל. אופי התנועה גורם לכך שרגליו של הרוכב אינן יציבות והן חובטות בסוס ובועטות בצדיו. ברכיבה בסגנון מזרחי השימוש בדורבנות מאופיין בשליטה מדויקת יותר של הרוכב. אולם רוב הרוכבים בתחומים שונים אלה משתמשים בדורבנות כדי לגרום לסוסים שלהם לנוע במהירות רבה יותר. רבים מהם מגנים על השימוש בדורבנות וטוענים שניתן להשתמש בהם בעדינות ובקלות; הם אומרים שהסוסים רגילים להם, ושזהו רק חלק מהאימון. למעשה, בין אם הרוכבים מקצועיים או חובבים, הם מחליפים את הקשיים שבאימון, את האילוף הטוב של הסוס ואת ניסיונו של הרוכב בדורבנות רבי-עוצמה. מדריכיהם של הרוכבים, כמו גם מאלפי הסוסים, מעודדים לעיתים קרובות את השימוש בדורבנות, וגם משתמשים בהם בעצמם – השימוש בהם נפוץ בכל מקום. רק פרש מיוחד במינו, ששולט לחלוטין בחלק התחתון של רגליו (ובכפות הרגליים) ויודע כיצד לאזן אותו היטב, יצליח לשבת עליו ללא תנועה מבלי ללחוץ בחוזקה על צדי הסוס כדי להימנע מלפצוע אותו, ובכל זאת יהיה מסוגל לתפקד במידה מסוימת. בחירה בשיטה אגרסיבית פחות עשויה להשפיע בצורה משמעותית.
 

מהם הפצעים שנגרמים על ידי הדורבנות?

  • פצעים משוננים ומדממים (שריטות ושפשופים) בצדי הסוס הם תופעה נפוצה

  • פצעי דקירה עמוקים מספיק כדי להזדקק לטיפול רפואי

  • חבורות קבועות על צדי הסוס שנגרמות על ידי פציעה חוזרת ונשנית

  • התנהגות מתגוננת של הסוס, מהתנגדות פשוטה כשהוא מאוכף ועד תוקפנות מסוכנת

חינוך

ברור שרוכבים, ובעיקר מתלמדים, צריכים להימנע מהשימוש בדורבנות. אולם, כחלק מהגברת המודעות של צעירים שנוהגים לרכב על סוסים, חשוב להבין שהם נחשפו לשימוש בדורבנות כהתנהגות מקובלת ונפוצה, והם ראו את האנשים שאותם הם מכבדים ומעריצים ומבקשים לחקות, כשהם משתמשים בהם. העלאת נושא זה מציבה אתגר בפני הנאמנות שלהם למדריך הרכיבה שלהם, ומערערת אותה ואת מה שלמדו לקבל ולהסכים לו.

   

לראש הדף

   

   

 

דורבנות עם גלגלי קוצים, קשורים לרכיבה בסגנון שנפוץ במערב ארצות הברית היום

     
     
 

דורבן עם צוואר ארוך וקהה, עלול להכאיב מאוד, פופולארי באורכים שונים; נעשה בו שימוש נפוץ בפעילויות "ספורט", כגון מרוצים, מופעי מכשולים, רכיבה אומנותית ואימונים (דרסג')

 

דורבן קוצים מרוכך, עלול להכאיב מאוד; פופולארי מאוד באימונים ורכיבה אומנותית (דרסג')

     
     
 

דורבן עם צוואר ארוך, מכאיב; פופולארי במרוצים

 

גלגל קוצים חלק אבל עם צוואר ארוך, עלול להכאיב מאוד; פופולארי באימונים ורכיבה אומנותית (דרסג')

      
      
 

עיצובים שנחשבים עדינים יותר שמונעים חבלות או פצעים

       

  

לראש הדף