הרשם כאן לקבלת המגזין באופן קבוע לדואר האלקטרוני

כתובת דואר אלקטרוני:


גיליון אפריל 2007

מערכת: טלי לביא, עומר גינזבורג
 
שלום רב,
 
לפניכם גיליון מס' 3 של מגזין האינטרנט החודשי של עמותת הכל חי.
 
בגיליון זה:

 

1.  חדשות ופעילויות

2.  זירת פשע בגליל – דיווח מההפגנה נגד מרוצי בסוסים בגלבוע, 5.4.07.

3.  אז מה עושים? סוגים שונים של פגיעות בבעלי-חיים, הצעות לדרכי מניעה.

4.  הסוסים לא מרוצים כתבה שנייה בסדרה הסוקרת את הדו"ח על מרוצי סוסים, והפעם על הבעיות הבריאותיות של הסוסים בתעשייה.
 
 
 
1.  חדשות ופעילויות

רוצים/ות להסביר נגד מרוצי סוסים? מתעניינים/ות? בואו לפגישת הרחבה בנושא!
פגישת הרחבה בנושא מרוצי סוסים תיערך במשרדי הכל חי ביום חמישי ה- 19.4.07 בשעה 17:30. בפגישה תינתן הרצאה על מצב הסוסים בתעשיות המרוצים בעולם, המאבק העולמי נגדן וההתפתחויות האחרונות בישראל בנושא. הפגישה חשובה במיוחד עבור כל מי שמעוניין להצטרף לדוכני ההסברה של הכל חי בנושא, אך כמובן מומלצת לכל מי שמעוניין להרחיב את ידיעותיו בנושא. 
  
 
גם חברי סיעת מרצ נרתמו למאבק נגד מרוצי סוסים!
בפגישה של דוברת הכל חי עם ח"כ זהבה גלאון (יו"ר סיעת מרצ-יחד) לפני כחודש, הביעה גלאון נכונות להירתם למאבק נגד תעשיית מרוצי הסוסים למטרות הימורים. בהמשך, העלתה גלאון את הנושא על סדר יומה של ישיבת סיעת מרצ ובעקבות פעילות זו חתמו כל חברי הסיעה (חיים אורון, יוסי ביילין, אבשלום וילן, רן כהן וזהבה גלאון) על העצומה נגד מרוצי סוסים, וקיבלו החלטה להירתם בהמשך ליוזמות פרלמנטריות בנושא ולתמוך בהן. בכך הצטרפו חברי הכנסת מסיעת מרצ בתחילת חודש מרץ לשורת אישי ציבור מכל קצוות הקשת הפוליטית אשר חתמו זה מכבר על העצומה והביעו את תמיכתם במאבק בתוכנית להכניס תעשיית מרוצי סוסים לארץ.
 

עזרו לסוסים ולחמורים למצוא בית חם!
במסגרת פעילותה של הכל חי נגד התעללות בסוסים וחמורים הרתומים לעגלות משא, אנו פועלים להחרמת סוסים וחמורים המוחזקים ללא רישיון או בתנאים קשים. הכל חי מתכננת הקמת בית מחסה לסוסים וחמורים מוחרמים, ובינתיים, סוסים וחמורים רבים זקוקים לבתים חמים עם תנאים נאותים, גם אם באופן זמני. אם יש באפשרותכם/ן לעזור, אנא צרו עמנו קשר בטלפון: 03-6243242.

 

הצטרפו להכל חי
פעילות העמותה תלויה במידה רבה בתרומות. אם ברצונכם/ן להצטרף כחברים/ות או להעניק תרומה חד-פעמית, לחצו כאן, או התקשרו אלינו בטל' 03-6243242.
 

    
2.  "זירת פשע" בגלבוע

ביום חמישי 5.4.07 נערך ארוע מרוצי סוסים בהיפודרום בגלבוע. עשרות פעילי הכל חי הפגינו במקום נגד קיום המרוצים, הסבירו לקהל ואף שכנעו את חלקו שלא להיכנס לארוע. לפניכם תמונות וסקירה קצרה.
  
ביום ה' 5.4.07, במהלך חוה"מ פסח, נערך בגלבוע אירוע מרוצי סוסים, 'מרוץ ישראל'- נסיון נוסף של המארגנים לקבוע עובדות בשטח, וזאת בעוד המצב החוקי אינו מאפשר הימורים על מרוצי סוסים, ולפני שבג"ץ הכריע בעתירת העמותה נגד ההחלטה לאשר את הכנסת תעשיית מרוצי הסוסים לארץ. האירוע נערך בסמוך ליישוב ניר יפה שבחבל התענ"כים. כחלק ממאבקה של העמותה נגד מרוצי סוסים, ערכו כארבעים מפעילי הכל חי הפגנה בכניסה לאירוע. המפגינים מחו על קיום המרוצים ועל התכנית למסד תעשיית מרוצי סוסים למטרות הימורים בארץ, ובמקביל ערכו הסברה בנושא לבאי האירוע. מחופשים לסוסים, מצוידים בשלטים וב"זירת פשע" ניידת, המחישו המפגינים לציבור כי אין מדובר באירוע "בידורי" אלא בתעשייה עקובה מדם.
 

המבקרים באירוע היה מועטים, ואלו קיבלו מידע מקצועי רב מפעילי "הכל חי". בעקבות השיח שנוצר בין המבקרים ובין המפגינים, התגלתה תופעה מעניינת. מספר חובב אמיר, שהשתתף בהפגנה, ובחלק גדול מהזמן חילק עלונים לעוברים ולשבים: "עצרתי לחלק את הפלייר לזוג שהגיע למקום. דיברתי עמם קצת, והתרשמתי שהנושא מדבר אליהם. תוך כדי התלבטות, הם התקדמו קצת ממני לעבר ההפגנה עצמה, והביטו בשלטים. לאחר שיחה קצרה הם החליטו לחזור לרכבם ולעזוב את המקום".
 
בנוסף, מבין המגיעים לאירוע היה מספר לא מבוטל של ילדים. כך מספר אמיר על מפגש: "משפחה שעברה לידי עמדה והסתכלה על ההפגנה תוך עיון בחומרי ההסברה שלנו. לאחר כמה דקות ההורים רצו להמשיך לקופות, אך הילדה הגדולה שלהם, שנראית כבת 14 בערך, הודיעה להם שהיא לא מסכימה. גם לאחר ניסיונות שכנוע, הנערה התעקשה והם הסתובבו על עקבותיהם". מקרים נוספים כאלו נצפו ע"י פעילים במהלך ההפגנה.
 
עוד מציין אמיר, כי "למעלה ממחצית מהאנשים שפניתי אליהם, הסכימו לקבל את העלונים שלנו. בערך אחד מתוך שישה אנשים הסכימו שמדובר בתעשייה הפוגעת בסוסים. זה די הרבה יחסית לקהל שהגיע לראות את המרוצים. מה שבטוח, 100% מהם לא היו עד אז מודעים לנושא כלל, מה שמראה את חשיבות ההסברה בנושא".
 
הפעילות נגד התכנית למסד תעשיית מרוצים בארץ נמצאת בשיאה בימים אלה גם במישור המשפטי. בהכל חי נערכים גם לקראת הדיון בבג"צ בעתירת העמותה נגד תכנית הממשלה להכניס תעשיית מרוצי סוסים למטרות הימורים לישראל, העתיד להתקיים בפני הרכב של בית המשפט העליון ביום ה- 11.4.07.
 
ההפגנה סוקרה בין השאר במהדורת החדשות המרכזית של הערוץ הראשון, במהדורות החדשות של ערוץ 10, ברדיו חיפה וב-YNET
   

  
3אז מה עושים?

כולנו יודעים שהתעללות בבעלי חיים נפוצה, אבל לפעמים אנו מופתעים ונחרדים לגלות עד כמה מדובר בתופעה שמימדיה גדולים. עומר גינזבורג מנתח את סוגי הפגיעות השונות בבעלי-חיים ומציע דרכים לפעול נגדן.

הטלפון מצלצל במשרדי "הכל חי". על הקו בחורה שמספרת כי ראתה כלב נטוש בצד הדרך בצפון הארץ. הוא רזה ומלוכלך, ויש לו פצע גדול בירך. היא לא יודעת מה לעשות אתו. אני מתעניין בשלום הכלב, ומייעץ לה לקחת אותו לוטרינר ולאחר מכן לפרסם מודעות באזור ובפורומים באינטרנט. 'העמותה אינה עוסקת כרגע בהצלת כלבים וחתולים נטושים או פצועים', אני מסביר, 'אין לנו אפשרות לעזור'. עם מידת-מה של אכזבה בקולה היא מודה לי, והשיחה מסתיימת. אני חוזר להכנת החומרים לקראת ההפגנה נגד תעשיית מרוצי סוסים, ולכמה רגעים ממש נאבק ברצון לעזוב את הכל ולנסוע להציל את הכלב.
 
למחרת היום, אני באוטובוס בדרך לאזור ביפו המשמש כתחנה להעמסת משאות כבדים על חמורים בטרם שליחתם לעוד יום עבודה מפרך. מדי יום אני רואה חמורים אלה מסתובבים ברחבי תל אביב, והם פצועים ומותשים. אני נוסע כדי לצלם תמונות שצפויות לשמש אותנו בעת הגשת תלונה במשטרה נגד המתעללים, כאשר פתאום אני רואה משאית גדולה הנוסעת בנתיב הנגדי. בהתחלה לא היה ברור מהם הדברים הלבנים שהיא נושאת, אבל תוך שניה אני קולט שה'דברים' האלה הם תרנגולים זזים ומתנשמים, הדחוסים בכלובים קטנים. אני חושב על כך שאלפי יצורים חשים חווים שם בוודאי את רגעיהם האחרונים. עוברת משאית נוספת. נקרעתי בתוכי. "מהם כמה חמורים בודדים לעומת אלפי תרנגולים"? שאלתי את עצמי. "האם לרדת מהאוטובוס ולהציל את התרנגולות?" החלטה קשה. המשכתי בדרכי ליפו.
 
מקרים כאלה מתרחשים מדי יום ביומו . ברור שעם תופעה כה נרחבת כמו התעללות בבעלי-חיים קשה להתמודד באמצעות כוח האדם המצומצם הקיים לטובת העניין בארץ. נדמה, שכאשר נמנעת התעללות אחת, צצות מאות תחתיה. אז במה צריך 'לבחור'?

כדי להבין את הדילמות הניצבות בפני מי שמעוניין להגן על בעלי חיים, כדאי להתחיל מלהבחין בין סוגי הפגיעה. ככלל, את סוגי הפגיעות בבעלי-חיים ניתן לחלק לשניים:

פגיעה נקודתית. פגיעות אלה מתרחשות על-ידי אנשים פרטיים, שהסיבות שלהם לעשות זאת הן בדרך-כלל חוסר מודעות או סדיזם. לפעמים, האדם מנצל את בעל החיים לצרכיו האישיים. קשה לאמוד את מספר בעלי-החיים הנפגעים כך כל שנה, אך הערכה סבירה היא כמה עשרות אלפים. פגיעה כזו יכולה להיות קצרה וחד פעמית (כמו במקרה של הכלב אותו תיארתי קודם), או עקבית ושיטתית, אז בעל החיים נקשר/מוכה/מורעב באופן קבוע על-ידי 'בעליו' (כמו במקרה החמורים הרתומים למשאות כבדים).

פגיעה ממוסדת היא רחבת היקף, ולרוב מתקיימת הרחק מעיני הציבור. לרוב, מדובר בבעלי-חיים רבים הכלואים יחד בתנאים גרועים (כמו התרנגולות שראיתי במשאית) ומנוצלים בדרכים שונות הגורמות לפגיעה במצבם הפיזי והנפשי (כמו למשל הסוסים במרוצים). ההתעללות מתבצעת על-ידי אנשים אשר מרוויחים כסף ממנה. בעלי-החיים עוברים את ההתעללות, לרוב, כדי לספק מוצרים עבור תעשיות הבידור, הקוסמטיקה, הלבוש, המזון והתרופות. בייצור ובצריכת מוצרים אלה מעורבים חלקים גדולים מאד באוכלוסיה. שלוש מאות מיליון בעלי-חיים נפגעים בדרך זו כל שנה בישראל.
   

 

  
מה החוק אומר? ככלל, "חוק צער בעלי-חיים" (1994) אוסר על רוב הפגיעות הנקודתיות. כלומר, מרבית המקרים של התעללות נקודתית מתרחשים על רקע היעדר אכיפת החוק. יחד עם זאת, החוק אינו חסר פגמים. לעתים אנו מתוודעים לעובדה העגומה שהחוק אינו ברור ומפורט דיו, ולעיתים מאפשר לפגיעות מסוימות להתרחש במסגרתו. במקרים אלה, יש חשיבות גם לביצוע שינויים בחוק הקיים.
 
על רוב בעלי-החיים הנפגעים באופן ממוסד החוק הישראלי אינו מגן כלל. בחוק צער בעלי חיים כתוב במפורש כי הוא אינו חל על תנאי המתת בעלי-חיים לצרכי מזון, ואילו חוק אחר המסדיר את סוגית הניסויים בבעלי חיים מאפשר, באופן בו הוא מנוסח ומוסדר, את רובם המוחלט. האווזים זכו להגנה בדמות האיסור על התעשייה בה מפטמים אותם עבור ייצור כבד אווז (2003), וכך גם חיות הבר- אשר השימוש בהם בקרקסים נאסר ב- 2001. מלבד אלה ודוגמאות מעטות נוספות, רובם של מאות מיליוני בעלי-החיים הללו, אינם זוכים כרגע להגנה של אף חוק או תקנה.
 
מה אפשר לעשות? לעתים נדרשת פעילות אקטיבית ולעתים נדרשת הימנעות בלבד.
חלק גדול מהפגיעה הנקודתית ניתן למנוע באמצעות פעילות אקטיבית: אכיפה, חינוך הציבור וכן פעילות לובי לביצוע תיקונים ושיפורים בחוק הקיים. ניתן לפעול באופן עצמאי או להצטרף לארגונים הפועלים למען מטרה זו. בכל אופן, מומלץ לא להישאר במצב בו אנו ממתינים לפגיעות בבעלי-החיים שיגיעו אלינו בשביל לפעול. יתכן מאוד שבעלי החיים הזקוקים ביותר לעזרתנו הם אלה בהם אין לנו אפשרות להיתקל באופן מקרי ברחוב. הימנעות מפגיעה נקודתית תהיה להגן על בעלי-החיים החיים סביבנו. אמנם סביר כי רובם ככולם של הקוראים אינם מכים או מרעיבים את בעלי-החיים שלהם, אך גם לחובב החיות המסור ביותר עשוי לפתע 'לרדת האסימון' כי קשירת כלב בשרשרת בחצר, למשל, פוגעת בו קשות ויש להימנע ממנה.
 
בפגיעה הממוסדת המצב מורכב יותר: כאמור, לרוב היא נובעת מאינטרסים כלכליים. לכן, הדבר הראשוני שניתן לעשות הוא להימנע מלקיחת חלק בצריכה של המוצר אותו מפיקים באמצעות בעל החיים. לדוגמא, הסיבה להתעללות בתרנגולים ובסוסים היא הרווח הכספי המופק מהמוצרים שנמכרים כתוצאה ממנה, בין אם זהו בשר עוף או כרטיס כניסה למרוצי סוסים. למוצרים מהחי קיימות אלטרנטיבות מצוינות, ומופעי בידור ללא בעלי-חיים נגישים ומאוד מהנים. פעילות אקטיבית למען בעלי-חיים הנפגעים באופן ממוסד לרוב קשורה בצרכנים, שהם השולטים בהיקף הפגיעה בבעלי החיים. אחת הפעילויות החשובות ביותר היא הסברה לציבור הצרכנים על הפגיעה התעשייתית העומדת מאחורי המוצרים שהם קונים. במקביל, ניתן להיאבק על חקיקתם של חוקים, אשר כיום אינם מגנים על רוב החיות הנפגעות בדרך זו. קיימים ארגונים הנאבקים בפגיעה המתועשת, חלקם חותרים להקל על בעלי החיים במידת מה וחלקם פועלים לבטל אותה כליל. ניתן להצטרף לפעילות כזו או ליזום פעילות עצמאית..
 
לסיכום, מכיוון שהמשאבים המוגבלים מחייבים אותנו לבחור מבין כל מה שנדרש לעשות על-מנת לעזור לבעלי-החיים, הנה הצעה לפעילות בנושא, לפי סדר קדימויות:

 
1. לראות, לקרוא ולדעת יותר על מצב בעלי-החיים העוברים התעללות, הן באופן ממוסד והן באופן פרטני.
2. להימנע מפעילות הגורמת לפגיעה בבעלי-חיים, באופן עקיף או ישיר.
3. לבחור את המטרה שנראית החשובה ביותר ולפעול למענה- ניתן להצטרף לארגונים הקיימים או להיעזר בהם ובפורומים לזכויות בעלי-חיים באינטרנט בקיום פעילות עצמאית.

 
כמובן, לא מן הנמנע כי תצליחו לפעול למען מספר מטרות במקביל, אך רוב הסיכויים שעדיין יהיה זה מספר מצומצם. בכל מקרה, כש'מטרה' אחת מסוימת לה אין באפשרותכם לעזור, עם עיניים עצובות במיוחד, תחלוף על פניכם באוטובוס, אולי תשאבו עידוד מהידיעה כי אתם בדרככם לעזור ל'מטרות' אחרות, המחכות לעזרתכם באופן הדחוף ביותר.

 

  
4הסוסים לא מרוצים
     כתבה שנייה בסדרה

במסגרת המאבק למניעת הקמתה של תעשיית מרוצי סוסים למטרות הימורים בישראל, ערכה הכל חי דו"ח מיוחד על מצב הסוסים בתעשיית המרוצים העולמית. אנו מביאים סדרת כתבות הסוקרת את ממצאי הדו"ח, והפעם: הבעיות הבריאותיות מהן סובלים הסוסים בתעשייה כתוצאה מההכלאות, מהאימונים ומהמרוצים התובעניים.
 
הכתבה ערוכה מהדו"ח שנכתב ע"י תמיר לוסקי
 
הכלאות ונזקיהן – עצמות שבריריות והריונות נכשלים

האוכלוסייה האנושית ברוב חלקי העולם מתייחסת לזיווגי קרובים כאל משהו נתעב. אחת הסיבות המרכזיות לכך היא הפגמים והמחלות השונות מהם סובלים ילדיהם של הורים בעלי קירבה משפחתית גדולה. כפי שמלמדים כיום גם בשיעורי הביולוגיה בתיכון, ככל שהזיווגים באוכלוסיה הסגורה תדירים יותר, כך עולה הסיכוי של הרך הנולד לחלות במחלות תורשתיות. ההחלטה להכליא בין סוסי מרוץ מבוססת לרוב על רקורד הניצחונות של הזכר ושל אביה של הנקבה, וכמעט ללא התחשבות בפוריות, קירבה משפחתית או בריאות. הכלאות באוכלוסיה סגורה זו שיטת "השבחה" נפוצה בענפים חקלאיים שונים, המיועדת להגביר את התכונות הרצויות עבור המרביעים. בכל המקרים הידועים בהם יש שימוש נרחב בהכלאות באוכלוסיה סגורה, יש לשיטה חסרונות ובעיות, שבכללן העלאת הרגישות למחלות שונות, היחלשות כללית, בעיות פוריות ועוד.
 
לפי פרופ' רוברט קוּק (Cook), כירורג וחוקר מומחה לסוסים מבית הספר לרפואה וטרינרית באוניברסיטת טאפטס, ארה"ב, ההכלאות התדירות באוכלוסיה הסגורה של סוסי המרוץ מובילה לכך שבכל שנה הסוסים הופכים יותר שבריריים. בנוסף על השבריריות, סוסי מרוץ לוקים בבעיות פוריות חריפות. 40-50% מההריונות נכשלים, עקב כשל בהפריה, הפלות ותמותה של הסייחים בשלבים שונים של ההיריון, תמותה במהלך בלידה או זמן קצר לאחריה. 20-30% מבין הסוסות עקרות לגמרי. הדרישה להפיק מספר גדול של סייחים, כדי שחלק קטן מהם יצליחו על המסלול, מחייבת את סוסות ההרבעה להימצא ברצף כמעט בלתי פוסק של הריונות, מה שגובה מהן מחיר בריאותי כבד ומונע מהן כל אלמנט אחר של חיים טבעיים.
 

       

 
נוסף על האפקט השלילי של ההכלאות על בריאותם ופוריותם של סוסי המרוצים, האימונים המפרכים והמרוצים התובעניים גורמים בעצמם לפציעות ולמחלות קשות בתדירות גבוהה מאוד.
 
נזקי מאמץ: דלקות בגידים
האימונים והמרוצים גורמים לסוסים מאמץ גדול, אינטנסיבי ומתמשך, הרבה מעבר למה שנדרש מהם לרוב בנסיבות טבעיות. פציעות כתוצאה ממאמץ יתר כגון: סדקים, שברים, דלקות גידים ופגיעה בסחוס וברצועות, מתרחשות לעיתים קרובות באימונים ובמרוצים. במחקר שנערך ביפן, נמצא ש- 6% מסוסי המרוץ סובלים מדלקות בגידים בגיל שנתיים. בגיל שלוש כבר מספר כפול של סוסים לקה בדלקות גידים. לפי מחקר זה, אחד מכל שישה סוסי מרוץ ילקה בדלקת בגיד עד גיל חמש. האימונים האינטנסיביים גורמים גם לנזק בסחוס; סוסים שספגו פגיעה בסחוס לרוב מטופלים בסטרואידים כדי למסך על הנזק.
 
שברים ומחלות אורטופדיות
שברים נחשבים נפוצים באימונים ובמרוצי סוסים. חוקרים באנגליה מצאו כי כל שנה כ-9% מהסוסים המצויים באימונים סובלים משברים. במחקרים דומים שנערכו ביפן, נמצא כי כ-1,500 סוסים (23% מסוסי המרוצים ביפן) סובלים משברים בעצמות בכל שנה. כיוון שפציעות אלה דורשות זמן רב להחלמה ולעיתים קרובות גם טיפולים יקרים, במקרים רבים הסוסים מורדמים או מועברים לשחיטה. בין 96' ל-98', מתו במהלך מרוצים או הורדמו על המסלול 657 סוסים באנגליה (בממוצע, 219 סוסים בכל שנה), ו- 60-80% מאירועים אלה התרחשו עקב שברים ובעיות אחרות במערכת השרירים והשלד.
 
לפי מחקר שנערך באירלנד, כבר בגיל שנה סובלים 67% מסוסי המרוץ ממחלה אורטופדית התפתחותית כלשהי (כולל בעיות ועיוותים בסחוס, בגידים או בעצמות), ו-11.3% מהם זקוקים לטיפול רפואי בעקבות המחלה כבר בגיל זה. מחלות התפתחותיות אלה הופכות את הסוסים לרגישים יותר לפגיעה בעקבות מאמץ. המחלות גרמו לכך שכמעט 20% מהסוסים איבדו את רוב ערכם, הפכו נכים או פשוט הורדמו.
 
בעיות בנשימה ובריאות
כיום, הדעה המקובלת היא כי דימום בריאות מתרחש במידה מסוימת בכל סוסי המרוץ שמאומנים למרוצים. תופעה זו מתרחשת עקב הזעזועים החזקים המתקבלים בגוף הסוס במהלך הדהירה, בשילוב עם זרימת הדם המוגברת בדרכי הנשימה במאמץ. אצל חלק מהסוסים, מתפתחים הדימומים בריאות לדימום מהאף, ובמקרים אלו יכולת המרוצים לרוב נפגעת, לעיתים בצורה בלתי-הפיכה. מחקר אנגלי עדכני מצא כי המאמצים הגדולים והחולשה הכללית של סוסי מרוץ גורמים אף להתפתחות של דלקות בדרכי הנשימה אצל 13.8% מהסוסים המשתתפים במרוצים במסלול שטוח. דלקות אלו גורמות לחום, שיעול והפרשות, והן פוגעות בעיקר בסוסים צעירים, בגיל 2-3 שנים – טווח הגילאים הנפוץ ביותר בו סוסים משתתפים באימונים אינטנסיביים.
 
בעיות לב
אימוני מרוצים גורמים לבעיות לב הפוגעות בבריאות הסוסים, לעיתים קרובות במידה חריפה מספיק כדי למנוע מהם את היכולת להשתתף באימונים ומרוצים. במחקר שנערך באנגליה נמצא כי אחד מכל ארבעה סוסים בגיל שנתיים, סובל מבעיות לב לאחר תשעה חודשי אימונים. לפי מחקר זה, בעיות לב שונות יכולות להתפתח ב- 25-28% מסוסי המרוץ לאחר אימונים אינטנסיביים.

כיבי קיבה
עוד ב-86' פורסמו מחקרים שמצאו כי אימוני מרוצים גורמים לכיבי קיבה ב-80% מהסוסים. במחקר שנערך בארה"ב התגלה כי 100% מהסוסים שהשתתפו במרוצים ו-92.5% מהסוסים שהיו במהלך אימונים סבלו מכיבי קיבה. תדירותם וחומרתם של הכיבים גברה ככל שהתמשך הזמן בו הסוסים שהו באימונים. תופעה זו, יחד עם האחרות, מעידה כי ההשתתפות באימוני המרוצים ובמרוצים עצמם גובה מחיר בריאותי כבד מהסוסים, שמצבם הגופני רעוע מלכתחילה עקב הרבעתם הלקויה.
הכתבה הבאה בסדרה תעסוק בסופם המר של רוב הסוסים בתעשיית המרוצים: השחיטה.
 

    

 עמותת הכל חי

 

אתר באינטרנט:

 

www.hakolchai.org

 

דואר אלקטרוני:

 

info@hakolchai.org

 

טלפון:

 

03-6243242

 

פקס:

 

03-6241640

 

דואר:

 

הכל חי, ת"ד 51858, תל אביב 67214, ישראל